geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Agne Bilotaite fot. Slovenian Presidency EU

Wizyta minister Bilotaite w Warszawie

Dodał: Andrzej Widera

17-09-2021 14:05


Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz wiceministrem Bartoszem Grodeckim. Spotkanie dwustronne dotyczyło nieuregulowanej migracji, z którą borykają się oba kraje, i skupiło się na koniecznych zmianach w polityce migracyjnej - czytamy w komunikacie prasowym.

"Unia Europejska musi pilnie dążyć do zmiany polityki migracyjnej. Nasi przeciwnicy używają tych samych narzędzi przeciwko obu krajom, dlatego musimy być zawsze gotowi do odparcia tego ataku. Potrzebujemy szybkich decyzji, które dadzą państwom członkowskim narzędzia do walki z nielegalną migracją i atakami hybrydowymi. Kontynuacja strategicznego partnerstwa i dialogu z Polską ma dla nas kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście dzisiejszych wydarzeń, kiedy to oba kraje musiały w krótkim czasie zmobilizować wszystkie swoje siły, aby zabezpieczyć swoje granice. Dziękuję również Polsce za pomoc humanitarną, której udzieliła migrantom, którzy nielegalnie przybyli na Litwę" - powiedziała minister spraw wewnętrznych.

Sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej jest obecnie ustabilizowana, polityka zawracania zadziałała i nie pozwolono na wjazd do kraju więcej niż 2 500 osób, ale presja ze strony Białorusi trwa nadal i podejmowane są próby zorganizowania nowych szlaków nielegalnej migracji, z wykorzystaniem kryzysu w Afganistanie. Ponadto nie tylko Litwa czy Polska, ale także cała Unia Europejska boryka się nie tylko z napływem nielegalnej migracji organizowanej przez Białoruś, ale także z lawiną dezinformacji. W tym obszarze potrzebna jest również wspólna odpowiedź wszystkich państw.

Polski minister Mariusz Kamiński powiedział, że Polska podejmuje podobne działania w celu zwalczania nielegalnej migracji jak Litwa. Polska planuje również przyjęcie zmian w ustawie o statusie prawnym cudzoziemców i uproszczenie procedur. Polska będzie wspierać Litwę w udzielaniu pomocy finansowej na rzecz fizycznej bariery.

Minister Bilotaitė zauważyła, że Litwa przygotowała i rozesłała wnioski do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) i państw stowarzyszonych w grupiw Schengen w celu rozpoczęcia dyskusji i zebrania grupy państw wspierających. Należy wzmocnić bezpieczeństwo granic, a bariera fizyczna musi być postrzegana jako jeden z niezbędnych środków, podobnie jak jasne zasady dotyczące wniosków o azyl, aby uniknąć nadużywania systemu azylowego.

Prawo UE powinno przewidywać pewne zabezpieczenia, aby umożliwić UE szybkie działanie w razie konieczności oraz ochronę bezpieczeństwa zarówno na poziomie krajowym, jak i ogólnounijnym. Litwa omówiła już te propozycje z Łotwą, Estonią i Polską podczas regularnych spotkań. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również wyraziła swoje wsparcie i pomoc dla państw bałtyckich i Polski w swoim sprawozdaniu rocznym, stwierdzając, że UE będzie poszukiwać nowych sposobów reagowania na agresję hybrydową i zapewnienia wspólnej ochrony granic zewnętrznych.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024