Zdjęcie: Oleksandr Gusev Flickr
09-05-2025 12:35
Utrzymanie stabilności frontu i bezpieczeństwa cywilów w Ukrainie wymaga pilnych i skoordynowanych działań międzynarodowych, które obejmują zarówno dostawy nowoczesnej broni, jak i inwestycje w sektor obronny. W trakcie spotkania dyrektorów polityki obronnej krajów Unii Europejskiej, pierwszy zastępca ministra obrony Ukrainy Serhij Bojew zaznaczył, że Rosja nie zmienia swoich celów wojennych i nieprzerwanie zwiększa produkcję rakiet, dronów oraz innego uzbrojenia.
„W czasie gdy Ukraina dąży do sprawiedliwego i trwałego pokoju, Rosja planuje wykorzystać go do dalszego rozwoju agresji i wzmocnienia swojej armii” – ostrzegł Bojew. W tym kontekście wskazał na konieczność intensyfikacji inwestycji w produkcję dronów, amunicji i ciężkiej techniki wojskowej, w tym systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, niezbędnych do odpierania ataków i ochrony ludności.
Obecne możliwości ukraińskiego przemysłu obronnego sięgają 35 miliardów dolarów, ale – jak zaznaczył Bojew – brakuje wystarczających środków finansowych, aby w pełni je wykorzystać. Model partnerstwa, taki jak „duński model” inwestowania w ukraińskie zdolności produkcyjne, staje się kluczowym narzędziem w długofalowym wsparciu. Bojew podziękował europejskim partnerom za już udzieloną pomoc, apelując jednocześnie o dalsze zjednoczenie wysiłków dla wspólnego celu, którym jest bezpieczeństwo całego kontynentu.
W podobnym tonie wypowiedział się szef Przedstawicielstwa NATO w Ukrainie, Patrick Turner, który na 17 Forum Bezpieczeństwa w Kijowie podkreślił, że Ukraina pozostaje jednym z głównych priorytetów Sojuszu. „Nasze priorytety w NATO, w tym te omawiane na czerwcowym szczycie w Hadze, to wydatki na obronność, przemysł obronny i Ukraina” – podkreślił Turner. Zaznaczył, że produkcja obronna to nie tylko potrzeba Ukrainy, ale również państw członkowskich NATO. „Państwa NATO muszą wydawać znacznie więcej i produkować znacznie więcej – przede wszystkim dla siebie i po to, aby wspierać Ukrainę. To będzie kontynuowane niezależnie od tego, czy wojna zakończy się w tym roku, czy nie”.
Turner wskazał też, że wzmacnianie relacji wewnątrz NATO oraz z Ukrainą to strategiczny imperatyw, a rozwój tych więzi będzie kontynuowany zarówno w Brukseli, jak i w Kijowie. W tym duchu Ukraina przedstawiła partnerom międzynarodowym propozycje współpracy również w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego. W obliczu nieustającej rosyjskiej agresji i złożonej sytuacji na froncie, wspólne działanie Zachodu i dalsze wzmacnianie ukraińskiego potencjału obronnego są postrzegane jako niezbędne dla zapewnienia pokoju i stabilności w Europie.