geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Oleksandr Gusev Flickr

Ukraiński front i zachodnia odpowiedzialność

Dodał: Andrzej Widera

09-05-2025 12:35


Utrzymanie stabilności frontu i bezpieczeństwa cywilów w Ukrainie wymaga pilnych i skoordynowanych działań międzynarodowych, które obejmują zarówno dostawy nowoczesnej broni, jak i inwestycje w sektor obronny. W trakcie spotkania dyrektorów polityki obronnej krajów Unii Europejskiej, pierwszy zastępca ministra obrony Ukrainy Serhij Bojew zaznaczył, że Rosja nie zmienia swoich celów wojennych i nieprzerwanie zwiększa produkcję rakiet, dronów oraz innego uzbrojenia.

„W czasie gdy Ukraina dąży do sprawiedliwego i trwałego pokoju, Rosja planuje wykorzystać go do dalszego rozwoju agresji i wzmocnienia swojej armii” – ostrzegł Bojew. W tym kontekście wskazał na konieczność intensyfikacji inwestycji w produkcję dronów, amunicji i ciężkiej techniki wojskowej, w tym systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, niezbędnych do odpierania ataków i ochrony ludności.

Obecne możliwości ukraińskiego przemysłu obronnego sięgają 35 miliardów dolarów, ale – jak zaznaczył Bojew – brakuje wystarczających środków finansowych, aby w pełni je wykorzystać. Model partnerstwa, taki jak „duński model” inwestowania w ukraińskie zdolności produkcyjne, staje się kluczowym narzędziem w długofalowym wsparciu. Bojew podziękował europejskim partnerom za już udzieloną pomoc, apelując jednocześnie o dalsze zjednoczenie wysiłków dla wspólnego celu, którym jest bezpieczeństwo całego kontynentu.

W podobnym tonie wypowiedział się szef Przedstawicielstwa NATO w Ukrainie, Patrick Turner, który na 17 Forum Bezpieczeństwa w Kijowie podkreślił, że Ukraina pozostaje jednym z głównych priorytetów Sojuszu. „Nasze priorytety w NATO, w tym te omawiane na czerwcowym szczycie w Hadze, to wydatki na obronność, przemysł obronny i Ukraina” – podkreślił Turner. Zaznaczył, że produkcja obronna to nie tylko potrzeba Ukrainy, ale również państw członkowskich NATO. „Państwa NATO muszą wydawać znacznie więcej i produkować znacznie więcej – przede wszystkim dla siebie i po to, aby wspierać Ukrainę. To będzie kontynuowane niezależnie od tego, czy wojna zakończy się w tym roku, czy nie”.

Turner wskazał też, że wzmacnianie relacji wewnątrz NATO oraz z Ukrainą to strategiczny imperatyw, a rozwój tych więzi będzie kontynuowany zarówno w Brukseli, jak i w Kijowie. W tym duchu Ukraina przedstawiła partnerom międzynarodowym propozycje współpracy również w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego. W obliczu nieustającej rosyjskiej agresji i złożonej sytuacji na froncie, wspólne działanie Zachodu i dalsze wzmacnianie ukraińskiego potencjału obronnego są postrzegane jako niezbędne dla zapewnienia pokoju i stabilności w Europie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024