geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: lubelskie.pl

Trwa Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

13-06-2024 12:12


IV edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego odbywa się w dniach 12-13 czerwca 2024 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Kongres Trójmorza to międzynarodowe wydarzenie adresowane do administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), partnerów strategicznych: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz regionów partnerskich z Ukrainy i Mołdawii. Odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na wydarzenie zarejestrowało się ponad 900 uczestników z 20 krajów.

Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, na którym przewidziane są seminaria z obszaru cyfryzacji, zielonej gospodarki, technologii materiałowych czy innowacji oraz specjalny panel o roli kobiet w biznesie, a także stoiska wystawiennicze, spotkania B2B i strefa dla start-upów.

Celem panelu dyskusyjnego była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk przedstawicieli administracji publicznej oraz przedsiębiorstw w ramach krajowych programów na rzecz wdrażania i rozwijania sztucznej inteligencji.  Kiedy powstanie pierwszy lokalny lider tej technologii przyszłości? Czy jesteśmy w stanie przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji na terenie krajów Trójmorza i przyciągnąć zagraniczne inwestycje? To tylko część z tematów poruszonych podczas panelu.

Omówione zostały fundamenty strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju: paliwa lokalne, źródła odnawialne, energetyka jądrowa, efektywność energetyczna. Dyskusja dotyczyła także znaczenia bezpieczeństwa energetycznego na ścianie Wschodniej oraz technologii zapewniających niezależność energetyczną Polski. Omówiono również rolę samorządów w zapewnieniu niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski, mówiono też o zdywersyfikowanych źródłach energii jako metodzie ograniczenia ryzyka ingerencji zewnętrznej w KSE.

Podczas panelu mówiono o kulturze jako przestrzeni do współpracy międzynarodowej, nie zważając na różnice narodowe, językowe, religijne czy światopoglądowe. Uczestnicy spojrzeli na kulturę jak na narzędzie rozwoju regionalnego i gospodarczego, szczególnie zwrócili uwagę na turystykę i współpracę biznesową. Na końcu mówiono o kulturze jako instrumencie promocji tradycji narodowych wśród innych społeczności.

Aktualizacja godz. 14:00

"Kluczowe jest, aby format trójmorski nadal się rozwijał i był atrakcyjnym forum współpracy dla partnerów w Unii Europejskiej, ale też spoza niej. Chcemy, aby projekty infrastrukturalne jeszcze bardziej przyczyniały się do rozwoju całego naszego regionu." - mówił prezydent RP Andrzej Duda, w czasie dzisiejszego wystąpienia na Kongresie. Zdaniem prezydenta, włączenie Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i państw Bałkanów Zachodnich do naszej strefy bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu musi stanowić nadrzędny cel nie tylko polskiej polityki zagranicznej, ale również polityki w obszaru Trójmorza oraz polityki europejskiej

"Oczywiście, nie da się ukryć, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i oczywistym, rosnącym zagrożeniem ze Wschodu, ze strony Rosji, dla całego obszaru naszej części Europy myślimy także o tym, jak wykorzystać tę rozwijaną w ramach Trójmorza infrastrukturę również do celów militarnych" - zaznaczył prezydent. "Zakładamy, że przede wszystkim ma ona służyć do tego, abyśmy mogli nią przewozić towary, po to żebyśmy mogli nią podróżować, odwiedzać się, jeździć na wakacje, robić biznes. Ale w sytuacji zagrożenia będzie również ona służyła do transportowania czołgów, przewozu żołnierzy i do tego, aby szybko relokować siły militarne - mówił prezydent RP.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024