geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Trwa dyskusja o obecności niemieckiej brygady na Litwie [NOWE]

Andrzej Widera

23-12-2022 13:36


Na Litwie nie milkną echa słów niemieckiego ambasadora na Litwie Mathiasa Sonna, który stwierdził, że publiczne rozstrząsanie kwestii obecności niemieckiej brygady na Litwie nosi znamiona nieufności i jest obraźliwe. I wbrew chęciom niemieckiej dyplomacji, dyskusja na Litwie wokół tego tematu zamiast ucichnąć, trwa w najlepsze.

Litewscy politolodzy apelują do członków partii konserwatywnej, ministerstw, prezydenta i dowództwa wojskowego, aby przestali się nawzajem oskarżać i uzgodnili wspólny przekaz. W czwartek minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis stwierdził, że należy ponownie wyjaśnić protokół podpisany przez prezydenta Litwy i kanclerza Niemiec w czerwcu w sprawie rozmieszczenia brygady.

Zdaniem Landsbergisa, Gitanas Nausėda i Olaf Scholz powinni ponownie porozmawiać o tym, co dokładnie zostało określone w dokumencie i jak to rozumieją. Prezydent uznał takie propozycje szefa litewskiej dyplomacji za nieodpowiedzialne. A dowódca armii gen. porucznik Valdemaras Rupšys powiedział, że nie będzie publicznie komentował spraw przeniesienia niemieckiej brygady. „Obecność lub nieobecność brygady to decyzje polityków. I na pewno nie będę komentował tego, co dziś postanowią politycy, bo o ile słyszałem, nie wolno mi tego komentować” – powiedział gen. Rupšys, jednak podczas spotkania ze swoim niemieckim odpowiednikiem powiedział: ""Biorąc pod uwagę zacieśniającą się współpracę armii litewskiej z armią niemiecką, zakupy sprzętu bojowego, broni i sprzętu z Niemiec, wiemy, że możemy im zaufać, bo nigdy się nie zawiedziemy”.

Ramūnas Vilpišauskas, politolog z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych (VU TSPMI) Uniwersytetu Wileńskiego, uważa, że ​​litewscy politycy powinni podejść do sprawy brygady nieco bardziej dyskretnie. „Takie publiczne i różne interpretacje wśród głównych decydentów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Litwy sprawiają wrażenie, że jest to kwestia polityki wewnętrznej, w takim przypadku, gdy nie ma jednolitego stanowiska litewskich instytucji, trudno wtedy oczekiwać że nasi partnerzy - Niemcy - poważnie podejdą do tej sprawy" - powiedział ekspert.

Aktualizacja godz. 13:30

„Przede wszystkim trzeba bardzo jasno i otwarcie powiedzieć, że nie została podpisana żadna umowa między kanclerzem Niemiec a prezydentem Litwy. Wydano komunikat, inaczej komunikat prasowy, który strony traktują inaczej” – napisał były wiceminister obrony narodowej Vilius Semeška, który dwa tygodnie temu ogłosił rezygnacvję ze stanowiska, przy czym nieoficjalne źródła donoszą, że złożył rezygnację z powodu różnicy zdań w sprawie niemieckiej brygady na Litwie.

Zdaniem Semeški Litwa potrzebuje nie tylko infrastruktury wojskowej z koszarami, kantynami, warsztatami naprawczymi, magazynami itp., ale także wystarczającej przestrzeni do szkolenia dodatkowych 5 tys. żołnierzy alianckich. „Litwa ma jeden poligon dla szkolenia jednostki wielkości batalionu w Podbrodziu, a w tym roku postanowiliśmy o budowie kolejnego poligonu tej samej wielkości w Rudnikach. Odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie mają być szkolone co najmniej dwie brygady armii litewskiej, batalion amerykański i jedna brygada niemiecka gotowa do walki? (...) Dzisiaj nie ma takiej umowy dwustronnej, ani litewskiej armii, ani niemieckiej Bundeswehry, ani władzy wykonawczej – ministerstwa nie mogą realizować tego, co nie jest uzgodnione na najwyższym szczeblu, a krąży tylko jako różnie traktowany komunikat prasowy” – napisał były wiceminister Semeška.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024