Zdjęcie: Slovenian Presidency
27-10-2023 09:27
W odpowiedzi na incydent na Morzu Bałtyckim, podczas którego uszkodzony został gazociąg i kabel telekomunikacyjny, Minister Spraw Wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė omówi w Wilnie kwestię ochrony infrastruktury krytycznej z kolegami z regionu.
O zagrożeniach hybrydowych, ochronie granic, migracji, bezpieczeństwie cywilnym opowiedzą także przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Ukrainy, Finlandii i Norwegii. Ponieważ w ostatnich tygodniach na kraje bałtyckie w różnych instytucjach zasypała lawina fałszywych doniesień o podkładaniu ładunków wybuchowaych w placówkach edukacyjnych, w porządku spotkania znalazła się także kwestia bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa.
„Wszystkie kraje regionu graniczące z Rosją i Białorusią stoją przed podobnymi wyzwaniami – przede wszystkim nielegalną migracją i innymi atakami hybrydowymi” – stwierdziła Agne Bilotaitė. „Celem tego spotkania jest rozmowa o wspólnych zagrożeniach, działaniach i odporności w szerszym formacie obejmującym siedem krajów” – dodała. Trzeba przypomnieć, że na poprzednim spotkaniu rozważano uzgodnienie wspólnych kryteriów zamknięcia granicy z Białorusią i Rosją.
Aktualizacja godz. 12:15
Planowane są regionalne ćwiczenia w celu przetestowania uzgodnionych wariantów zamknięcia granicy z Białorusią, powiedziała po spotkaniu litewska minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė. Powiedziała, że zostanie przeprowadzony test, "aby zobaczyć, jak ten algorytm może działać podczas takich regionalnych ćwiczeń. Te zadania są przewidziane i planujemy je wykonać".
Podczas spotkania ministrów omówiono również kwestię nielegalnej migracji w regionie. Na Łotwie zaobserwowano niedawny wzrost przepływów migracyjnych - tylko poprzedniego dnia migranci podjęli 144 próby nielegalnego przedostania się na Łotwę.
Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, podziękował krajom regionu za wsparcie dla jego kraju. Podkreślił, że ukraińska straż graniczna podjęła wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić, że żadna z broni użytych w wojnie nie przedostanie się nielegalnie do Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o misje rozminowywania kraju, podkreślił, że oczekuje większego wsparcia ze strony krajów regionu. "Bardzo potrzebujemy dodatkowego sprzętu, takiego jak trały do rozminowywania", powiedział Klymenko. Podkreślił również znaczenie pomocy humanitarnej i medycznej, w tym także dostarczanie generatorów.