geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rozszerzenie sankcji zachodnich wobec Rosji i Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

31-10-2024 09:16


Wczoraj Szwajcarska Rada Federalna podjęła decyzję o wprowadzeniu dodatkowych sankcji wobec Białorusi. Szwajcaria dołączyła tym samym do działań podjętych przez Unię Europejską (UE) w czerwcu 2024 r. w sprawie Białorusi. Nowe sankcje odzwierciedlają ograniczenia, które UE, a następnie Szwajcaria, nałożyły już na Rosję.

W sektorze finansowym nowe sankcje obejmują zakaz inwestowania w spółki działające w białoruskim sektorze energetycznym. W sektorze handlu zaostrzono zakazy eksportu i importu. Zakazane są zakup i import złota, diamentów, węgla i ropy naftowej z Białorusi lub pochodzenia białoruskiego. Istnieją również zakazy sprzedaży i eksportu na Białoruś towarów luksusowych, towarów do rafinacji ropy naftowej i skraplania gazu ziemnego, towarów do wzmocnienia przemysłowego, paliw i dodatków do turbin lotniczych oraz towarów do transportu morskiego.

Ponadto istniejące zakazy, takie jak dotyczące towarów podwójnego zastosowania, mają teraz zastosowanie do tranzytu przez Białoruś. Ustanowiono również ramy prawne w celu zwiększenia ochrony prawnej szwajcarskich firm, co pozwoli szwajcarskim podmiotom gospodarczym na pozywanie białoruskich osób fizycznych i prawnych przed szwajcarskimi sądami, jeśli takie szkody zostały spowodowane przez postępowanie arbitrażowe na Białorusi z udziałem firm objętych sankcjami.

Tymczasem Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kilka przedsiębiorstw współpracujących z białoruskimi firmami powiązanymi z rosyjskim przemysłem obronnym i podlegających amerykańskim sankcjom. Trzy z nich znajdują się w Rosji, a jedna w Chinach. Sankcje nałożono też na czterech kolejnych wiceministrów obrony Federacji Rosyjskiej: Aleksandra Fomina, Pawła Fradkowa, Wiktora Goremykina i Andrieja Bułygę , dwie spółki zależne Rosatom – Rosatom Digital Solutions i Rosatom Microelectronics, a także szefa Transmaszholding (TMH) Cyryla Lipę, z którego spółką zamierza współpracować Kolej Białoruska.

„W ramach tej akcji Departament Stanu nakłada sankcje na ponad 120 osób i podmiotów. Jednocześnie Departament Skarbu USA wymienia ponad 270 osób i podmiotów. Informacje na temat działań Departamentu Skarbu można znaleźć w komunikacie prasowym. Departament Handlu dodaje również 40 podmiotów do swojej listy podmiotów”, brzmi komunikat Departamentu Stanu USA. Środki te są wymierzone zarówno w pojedyncze podmioty, jak i rozległe sieci unikania sankcji w 17 krajach, w tym w Chinach, Indiach, Szwajcarii, Tajlandii i Turcji, a także w krajowych rosyjskich importerów i producentów kluczowych materiałów i innych materiałów dla rosyjskiej bazy wojskowo-przemysłowej, podano w komunikacie prasowym.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024