geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rozszerzenie sankcji zachodnich wobec Rosji i Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

31-10-2024 09:16


Wczoraj Szwajcarska Rada Federalna podjęła decyzję o wprowadzeniu dodatkowych sankcji wobec Białorusi. Szwajcaria dołączyła tym samym do działań podjętych przez Unię Europejską (UE) w czerwcu 2024 r. w sprawie Białorusi. Nowe sankcje odzwierciedlają ograniczenia, które UE, a następnie Szwajcaria, nałożyły już na Rosję.

W sektorze finansowym nowe sankcje obejmują zakaz inwestowania w spółki działające w białoruskim sektorze energetycznym. W sektorze handlu zaostrzono zakazy eksportu i importu. Zakazane są zakup i import złota, diamentów, węgla i ropy naftowej z Białorusi lub pochodzenia białoruskiego. Istnieją również zakazy sprzedaży i eksportu na Białoruś towarów luksusowych, towarów do rafinacji ropy naftowej i skraplania gazu ziemnego, towarów do wzmocnienia przemysłowego, paliw i dodatków do turbin lotniczych oraz towarów do transportu morskiego.

Ponadto istniejące zakazy, takie jak dotyczące towarów podwójnego zastosowania, mają teraz zastosowanie do tranzytu przez Białoruś. Ustanowiono również ramy prawne w celu zwiększenia ochrony prawnej szwajcarskich firm, co pozwoli szwajcarskim podmiotom gospodarczym na pozywanie białoruskich osób fizycznych i prawnych przed szwajcarskimi sądami, jeśli takie szkody zostały spowodowane przez postępowanie arbitrażowe na Białorusi z udziałem firm objętych sankcjami.

Tymczasem Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kilka przedsiębiorstw współpracujących z białoruskimi firmami powiązanymi z rosyjskim przemysłem obronnym i podlegających amerykańskim sankcjom. Trzy z nich znajdują się w Rosji, a jedna w Chinach. Sankcje nałożono też na czterech kolejnych wiceministrów obrony Federacji Rosyjskiej: Aleksandra Fomina, Pawła Fradkowa, Wiktora Goremykina i Andrieja Bułygę , dwie spółki zależne Rosatom – Rosatom Digital Solutions i Rosatom Microelectronics, a także szefa Transmaszholding (TMH) Cyryla Lipę, z którego spółką zamierza współpracować Kolej Białoruska.

„W ramach tej akcji Departament Stanu nakłada sankcje na ponad 120 osób i podmiotów. Jednocześnie Departament Skarbu USA wymienia ponad 270 osób i podmiotów. Informacje na temat działań Departamentu Skarbu można znaleźć w komunikacie prasowym. Departament Handlu dodaje również 40 podmiotów do swojej listy podmiotów”, brzmi komunikat Departamentu Stanu USA. Środki te są wymierzone zarówno w pojedyncze podmioty, jak i rozległe sieci unikania sankcji w 17 krajach, w tym w Chinach, Indiach, Szwajcarii, Tajlandii i Turcji, a także w krajowych rosyjskich importerów i producentów kluczowych materiałów i innych materiałów dla rosyjskiej bazy wojskowo-przemysłowej, podano w komunikacie prasowym.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024