Zdjęcie: Pixabay
01-08-2021 12:05
Rosja od samego początku okupacji ukraińskiego półwyspu zmienia demografię i skład etniczny ludności Krymu. Wczesną wiosną 2014 r. lokalni proukraińscy aktywiści zaczęli opuszczać półwysep, czując się niebezpiecznie w obliczu rosyjskiej rozprawy ze wszystkim, co ukraińskie i krymsko-tatarskie.
Z drugiej strony Rosja zaczęła militaryzować Krym, zwiększając napływ personelu wojskowego. Również łagodny klimat półwyspu był jednym z argumentów zachęcających obywateli Rosji do przeniesienia się na okupowany Krym.
Wydaje się, że procesy te nabierają tempa. Podczas gdy w 2018 r. przybysze stanowili jedną piątą ludności Krymu, teraz, według wyliczeń ekspertów, co trzeci mieszkaniec Krymu przybył do regionu z Rosji.
W liczbach bezwzględnych z około 3 milionów ludzi na półwyspie ponad milion to rosyjscy migranci. W oficjalnych źródłach nie ma rosyjskich informacji o obecnej populacji, która zarejestrowała swoje zamieszkanie na terenie Półwyspu Krymskiego.
Pewnym kłopotem w ustaleniu aktualnej liczny mieszkańców Krymu, są m.in. sankcje: obecność w paszporcie rosyjskim stempla stałego zameldowania na okupowanym Krymie uniemożliwia uzyskanie wiz do UE, USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów nieuznających okupacji i próby aneksji Krymu oraz uniemożliwia skorzystanie z innych usług, takich jak bankowość.
Jednak biorąc pod uwagę oceny liczby żołnierzy czy urzędników rosyjskich sprowadzonych na Krym, na dzień 1 stycznia tego roku, de facto ludność stale zamieszkała na okupowanym Półwyspie Krymskim to 3 061 570 osób. Zatem zamiast przedwojennej stałej populacji Półwyspu Krymskiego liczącej 2 350 504 osób, mamy do czynienia z de facto obecną populacją co najmniej 3 100 000 osób.