Zdjęcie: Pixabay
10-08-2023 08:48
Departament Skarbu USA poinformował o wprowadzeniu sankcji wobec szeregu białoruskich osób fizycznych i prawnych z okazji trzeciej rocznicy masowych protestów na Białorusi w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi. Nowe sankcje USA dotyczą 8 osób fizycznych i 5 podmiotów prawnych, a także jednego samolotu.
Sankcje zostały nałożone na 3 przedsiębiorstwa państwowe – największego państwowego przewoźnika na Białorusi „Belavia” oraz samolot Łukaszenki EW-301PJ; „Mińskie Zakłady Lotnictwa Cywilnego”, zajmujące się naprawą rosyjskiego sprzętu oraz na Białoruskie Zakłady Metalurgiczne. Restrykcje nałożono także na Ołeksija Aleksina, jednego z „portfeli” Łukaszenki, jego dwóch synów i żonę za pomoc białoruskiemu reżimowi w unikaniu sankcji.
Do sankcji USA dołączył także rząd kanadyjski, który z kolei ogłosił wprowadzenie sankcji wobec dziewięciu osób i siedmiu osób prawnych w odpowiedzi na represje reżimu Łukaszenki. W minionym tygodniu Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wprowadzenie sankcji wobec 38 osób i trzech podmiotów prawnych z Białorusi w związku z pogorszeniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w tym kraju. Na listy sankcyjne trafili m.in. pracownicy zakładów karnych na Białorusi, zaangażowani w torturowanie i znęcanie się nad więźniami, propagandyści i sędziowie zaangażowani w prześladowania opozycji demokratycznej, politycy i dziennikarze.
Na czarnej liście znalazły się także trzy białoruskie przedsiębiorstwa państwowe, które podjęły działania wobec pracowników lub zwolniły ich za udział w pokojowych protestach i strajkach, a także białoruski państwowy koncern petrochemiczny Biełnieftiechim. Sankcje UE wobec Białorusi mają obecnie zastosowanie wobec 233 osób fizycznych i 37 podmiotów prawnych. Ich aktywa w Unii Europejskiej podlegają zamrożeniu, a unijni obywatele i przedsiębiorstwa mają zakaz przekazywania im funduszy.