Zdjęcie: Wikipedia
27-06-2024 09:52
Dzisiaj Związek Strzelców Litewskich (Lietuvos Šaulių Sąjunga), najstarsza litewska organizacja paramilitarna obchodzi 105 rocznicę powstania. Z tej okazji organizowany jest trzydniowy przemarsz, na zasadzie sztafety, po miejcach walk partyzanckich i miejsc pamięci. Celem marszu jest nie tylko aktywne spędzenie czasu, ale także pogłębienie wiedzy o Litwie i historii walk o wolność.
W czwartkowy wieczór w pobliżu kopca Ringovė w rejonie kowieńskim zostanie otwarty Park Dębowy Dowódców Związku Strzelców Litewskich. „Ten park, w którym zasadziliśmy dęby poświęcone każdemu byłemu dowódcy organizacji, jest przykładem na to, że strzelcy tworzą piękniejszą, bardziej ekologiczną, bezpieczniejszą i silniejszą Litwę” – powiedział podpułkownik Linas Idzelis, dowódca Związku Strzelców Litewskich.
27 czerwca 1919 r. został założony pierwszy oddział w Kownie. Ta data jest uznawana za datę założenia Związku. Charakter organizacji, jej cele i podstawy określił inicjator Związku Matas Šalčius oraz przyszły przywódca Vladas Putvinskis-Pūtvis. W okresie okupacji organizacja została rozwiązana, 80% członków departamentów, centrali i zarządu zostało uwięzionych i zesłanych przez Rosjan do 1941 roku. Część walczyła w oddziałach partyzanckich przeciwko Rosjanom i Niemcom. Natomiast należy także przypomnieć, że z jej szeregów rekrutowała się litewska kolaborancka formacja policyjna Ypatingasis būrys, odpowiedzialna za masowe zbrodnie na ludności żydowskiej i polskiej na Wileńszczyźnie. Pilnowali także gett w Generalnym Gubernatorstwie.
W okresie odradzania się Litwy 1 czerwca 1989 r. podczas wiecu w Kownie zostało oficjalnie ogłoszone przywrócenie Związku Strzelców Litewskich. 20 września 1989 r. członkowie grupy inicjatorskiej odrodzenia Związku złożyli pierwszą przysięgę przy grobie założyciela i ideologa Vladasa Putvinskisa. Ten dzień jest uważany za datę przywrócenia Związku Strzelców Litewskich. W chwili obecnej liczy 14 tysięcy członków. Przewodnicząca Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen stwierdziła, że LŠS pod wieloma względami przyczynia się do wzmocnienia Litwy, a członkowie organizacji dają przykład poświęcenia i patriotyzmu.