Zdjęcie: Pixabay
01-06-2022 10:19
Litwa jest najlepiej radzącym sobie państwem bałtyckim w kwestii usuwania posowieckich pomników. Mimo to litewski Departament Dziedzictwa Kulturowego wydał ogólne rekomendacje dla samorządów na temat reguł usuwania historycznych pozostałości po sowieckiej okupacji.
W kwietniu litewski minister kultury Simonas Kairys podpisał rozporządzenie zmieniające kryteria, według których sowieckie zabytki były wcześniej chronione na cmentarzach na podstawie przepisów o dziedzictwie. Zaktualizowany opis kryteriów oceny, wyboru i poziomu znaczenia nieruchomych dóbr kultury otworzył możliwość usunięcia tych zabytków.
Departament Dziedzictwa Kulturowego (KPD) przygotował i przedłożył litewskiemu Zarządowi Miejskiemu i Związkowi Gmin Litewskich szczegółowe zalecenia dotyczące miejsc pochówku żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej oraz znajdujących się tam pomników. Wśród zaleceń wskazuje się aby samorządy przygotowując się do demontażu zabytków, powinny najpierw ocenić, czy mogą one zostać przyjęte do konserwacji lub ekspozycji w muzeach miejskich lub innych wyznaczonych miejscach. Jeśli gmina nie dysponuje takimi obiektami, zaleca się przekazanie zdemontowanych pomników do Parku Grūto Parkas, które jest muzeum socrealizmu koło Druskiennik.
Pomniki, tablice pamiątkowe, nagrobki na cmentarzach i w innych miejscach pochówku należy uzupełniać o nowe dane, korygować istniejące lub usuwać, a obiekty oznaczać tablicami informacyjnymi zgodnie z ustaloną procedurą, po otrzymaniu decyzji Litewskiego Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu.