Zdjęcie: Pixabay
29-08-2022 08:35
Jak informują łotewskie media, miejscowi przedsiębiorcy próbują obejść sankcje nałożone na Rosję i Białoruś na kilka sposobów. Co ciekawe, podobne metody były zgłaszane przez litewskie służby celne, które zmagają się z podobnym procederem na granicach z Obwodem Kaliningradzkim i Białorusią, kilka tygodni temu.
Łotewscy biznesmeni zarówno oszukują na kodach towarowych, jak i wskazują w dokumentach wysyłki np. Kazachstan i inne kraje pośredniczące, które nie przystąpiły do sankcji. Do najbardziej klasycznych sposobów prób obejścia sankcji należy deklarowanie innych kodów celnych, niż miałoby to miejsce w rzeczywistości. W czwartek na przejściu granicznym w Terehova złapano kierowcę, który po raz drugi w ciągu tygodnia próbował przemycić do Rosji sprzęt sportowy. Przy wartości ponad 300 euro są one uważane za przedmiot luksusowy, którego podlega sankcjom. Jak się okazało, kierowca zamienił kod produktu. Wobec kierowcy wszczęto postępowanie karne, a sam towar został skonfiskowany.
Zdarzały się również przypadki, że towary są wysyłane np. do Kazachstanu, a w rzeczywistości są przeznaczone na rynek rosyjski, jak wynika z dokumentów złożonych w łotewskich urzędach celnych. Kazachstan jest tylko jednym z krajów, które Rosja może wykorzystać do obejścia sankcji. Oba kraje są w tej samej unii celnej. Według statystyk Kolei Łotewskich, udział Kazachstanu w przewozach kolejowych znacznie wzrósł z 0,4% w zeszłym roku do 25% w tym roku. Przede wszystkim dotyczy on węgla z Kazachstanu zastępującego węgiel rosyjski, ale najwyraźniej gdyby Rosja nie korzystała z tego przepływu, zostałby on już zablokowany.
Normunds Krūmiņš, szef Łotewskiego Stowarzyszenia Logistycznego, powiedział, że wiadomości z rosyjskiej infosfery wskazują, że produkty wielu zachodnich marek, które opuściły Rosję zaraz po rozpoczęciu wojny, wracają na rosyjskie półki sklepowe. Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Serbia, Turcja i kraje afrykańskie, które również nie nałożyły sankcji na Rosję, są wśród tych destynacji towarów, do i z, których Państwowy Urząd Skarbowy (VID) zarejestrował wzrost płatności po wprowadzeniu sankcji. Do tej pory łotewskie służby celne odnotowały 1339 przypadków możliwego naruszenia sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. 32 postępowania karne zostały wszczęte przez VID.