Zdjęcie: Pixabay
02-08-2024 10:42
Jak informuje polska sekcja litewskiej telewizji i radia LRT, uczniowie szkół polskich na Litwie od kilku lat alarmują o trudnościach w dostaniu się na studia w Polsce. Głównym powodem takiej sytuacji jest różnica kilku dni w terminach – rekrutacja w Polsce kończy się wcześniej niż uczniowie na Litwie otrzymują świadectwa dojrzałości.
Biorąc udział w rekrutacji ogólnej na uczelnie w Polsce kandydaci muszą załączyć m.in. świadectwo dojrzałości. Tu właśnie zaczyna się problem, ponieważ absolwenci szkół na Litwie świadectwa dojrzałości otrzymują zazwyczaj w połowie lipca, natomiast rekrutacja na uczelnie wyższe w Polsce kończy się kilka dni wcześniej, około 10 lipca.
Problem z rekrutacją na studia w Polsce nieraz sprawia, że maturzyści rezygnują z planów wyjazdu do Polski i decydują się na studia na Litwie. Tak stało się m.in. w przypadku absolwentek Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie, które przez ambasadę RP w Wilnie były wyróżnione za wybitne wyniki uzyskane podczas egzaminów maturalnych. Kończący swoją misję dyplomatyczną na Litwie Ambasador RP Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że sytuacja jest skandaliczna i oddział dyplomatyczny w Wilnie interweniuje w tej sprawie do odpowiednich instytucji w Polsce. Problemem, zdaniem dyplomaty, jest to, że w zakresie rekrutacji uczelnie są bardzo samodzielne i decyzja zależy bezpośrednio od rektora czy senatu uczelni.
Pomimo trudności przy rekrutacji, kandydaci z zagranicy mogą ubiegać się o stypendium na cały okres studiów w Polsce. Po reformie szkolnictwa, od 2017 r. za przyznawanie stypendiów zagranicznym studentom odpowiada Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), która w ramach programu im. gen. Władysława Andersa może wesprzeć wnioskodawców, wykazujących najlepsze wyniki w nauce. W ramach programu oferowane jest comiesięczne stypendium Dyrektora NAWA na cały okres kształcenia wyższego. Agencja co roku otrzymuje średnio 60 wniosków polskich maturzystów z Litwy, z czego stypendium otrzymuje około połowa z nich.