Zdjęcie: Pixabay
17-09-2024 13:57
W ramach V konferencji ministerialnej Platformy Wsparcia Mołdawii rząd tego kraju podpisał już dziewięć umów o udzieleniu pożyczek i dotacji na modernizację, rozwój infrastruktury, stymulację wzrostu gospodarczego i ochronę środowiska. Jak informował rząd, zawarto porozumienia z rządami Kanady, USA, Francji, Szwajcarii, Niemiec, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI).
Przedstawiciele Mołdawii i Kanady podpisali umowę w sprawie kredytu uprzywilejowanego o wartości około 79 mln euro na wsparcie ubogich rodzin, integrację ukraińskich uchodźców, promowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i przejścia na zieloną energię. Rząd Mołdawii zawarł z rządem USA dwa porozumienia.
Tym samym władze Mołdawii zgodziły się na zmianę, która podwyższy umowę o finansowym wsparciu rozwoju instytucji demokratycznych o 12 mln dolarów. Ponadto do umowy o pomocy rozwojowej wprowadzono aneks dotyczący dodatkowego finansowania w wysokości ponad 26 mln dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój handlu, poprawę klimatu inwestycyjnego, zwiększenie eksportu i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Rząd Mołdawii podpisał także umowę na kwotę 25 mln euro z Francuską Agencją Rozwoju. Porozumienie będzie wspierać reformy energetyczne, zwiększoną efektywność energetyczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ochronę konsumentów i środowiska. Kolejna trójstronna umowa podpisana z władzami Niemiec i Norwegii, kótra przewiduje wsparcie finansowe w wysokości ponad 20 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej sektora mieszkaniowego w Mołdawii.
Gabinet Ministrów podpisał także umowę pożyczki z EBOR na kwotę 4,3 mln euro na modernizację infrastruktury gospodarki odpadami. Mołdawia otrzyma kolejne 12 mln euro w formie dotacji z EBI w ramach projektu remontu 128 km linii kolejowej na terenie kraju.
Ponadto, rząd podpisał umowę z EBI o udzieleniu Mołdawii pożyczki w wysokości 200 mln euro na realizację Programu Rozwoju Leśnictwa. Pieniądze zostaną przeznaczone na posadzenie i odnowienie 63 tys. hektarów lasów, zakup specjalistycznego sprzętu oraz budowę Krajowego Centrum Genetyki Leśnej i trzech ośrodków produkcji materiału nasadzeniowego oraz magazynów do przechowywania drewna. Projekt przewiduje także instalację kamer CCTV w miejscach, gdzie dochodzi do nielegalnego wycinania drzew lub częstych pożarów.