Zdjęcie: Pexels.com
23-08-2022 12:29
Jak donosi "Kurier Wileński", według danych Departamentu Statystyki w ubiegłym roku, wskaźnik zagrożenia ubóstwem na Litwie spadł o 0,9 pkt proc. i sięgnął 20 proc. Bezwzględny wskaźnik ubóstwa również się zmniejszył – o 1,2 pkt proc. Organizacje podnoszące kwestię ubóstwa ostrzegają jednak, że jest zbyt wcześnie, aby cieszyć się z malejącego problemu.
Według danych w minionym roku litewski próg zagrożenia ubóstwem na osobę wynosił 483 euro miesięcznie, a 1015 euro dla rodziny składającej się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci. Najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem są seniorzy - zagrożenie ubóstwem w grupie wiekowej powyżej 65 lat wyniósł 35,9 procent, a wśród emerytów wskażnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi niemal 39%. Wśród samotnych rodziców wskaźnik ten wynosi 32,4%, natomiast aż 44,5% zagrożonych ubóstwem jest osób samotnych. Według informacji organizacji pomocowych, rośnie liczba osób korzystających z różnych form pomocy.
Według danych litewskiego urzędu statystycznego w 2021 r. bezwzględny wskaźnik ubóstwa osiągnął 3,9 proc. i był niższy o 1,2 pkt proc. niż w 2020 r. Chociaż wydawałoby się, że to stosunkowo małe liczby, to za nimi kryje się 110 tysięcy Litwinów. Tymczasem jak podało litewskie Ministerstwo Rolnictwa w II kwartale br., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ceny żywności na Litwie wzrosły o 25 procent. W scenariuszu optymistycznym, oczekuje się, że roczna zmiana cen żywności wyniesie 24,2 proc. we wrześniu i 28,5 proc. w scenariuszu pesymistycznym.