Zdjęcie: Wikipedia
13-01-2022 10:50
W imieniu krewnych czterech osób, które zginęły podczas wydarzeń styczniowych 1991 roku – Vidasa Maciulevičiusa, Algimantasa Petrasa Kavoliukasa, Virginijusa Druskisa, Apolinarasa Juozasa Povilaitisa – wytoczono pozew cywilny – w sprawie odpowiedzialności byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa.
„Pozew wniesiono do Sądu Okręgowego Miasta Wilna, w dniu, w którym trzydzieści jeden lat temu ZSRR dokonał szturmu na Litewskie Centrum Radiowo-Telewizyjne i Wileńską Wieżę Telewizyjną" - powiedział Robertas Povilaitis, syn A. J. Povilaitisa. Powództwo cywilne zostało wniesione w imieniu sześciu osób, które straciły swoich bliskich w dniu 13 stycznia 1991 r. Według oświadczenia, pozew ma na celu pociągnięcie Gorbaczowa, jako najwyższej rangi osoby w ZSRR, do odpowiedzialności za masakrę z 13 stycznia.
Skarżący twierdzą, że przedstawili sądowi dowody na to, że ówczesny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow kontrolował siły zbrojne ZSRR od 11 do 13 stycznia 1991 r., kiedy był naczelnym dowódcą sił zbrojnych ZSRR, ale nie podjął żadnych działań, aby zapobiec agresji, czyli powstrzymać popełnienie zbrodni międzynarodowej. "Konieczne jest, aby osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości zostały pociągnięte do odpowiedzialności" - powiedział Mindaugas Gedeikis, prawnik, który przygotował pozew.
W nocy 13 stycznia 1991 r. 14 osób zginęło podczas szturmu na wieżę telewizyjną w Wilnie i gmach Komitetu Radia i Telewizji przez sowieckie jednostki wojskowe. Sowieci użyli siły militarnej do obalenia prawowitego rządu Litwy, który 11 marca 1990 r. ogłosił niepodległość kraju od Związku Radzieckiego.
67 byłych sowieckich żołnierzy i oficerów zostało skazanych 13 stycznia za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Wśród nich jest nieżyjący już były sowiecki minister obrony Dmitrij Jazow. Większość oskarżonych w tej sprawie została skazana zaocznie, ponieważ Rosja i Białoruś odmówiły ich ekstradycji.