geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Pogarsza się sytuacja pandemiczna na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

27-10-2021 09:26


Łotewskie Ministerstwo Zdrowia planuje w tym tygodniu skierować do rządu wniosek o ogłoszenie mobilizacji medycznej lekarzy, która może zostać ogłoszona 2 listopada. Poinformowała o tym Dita Heiberga, szefowa Centrum Medycyny Katastrof Pogotowia Ratunkowego, na wtorkowym posiedzeniu rządu. Powiedziała, że wraz z Ministerstwem Obrony trwają prace nad planowaniem i przygotowaniem wojskowych i cywilnych środków ochrony w celu zapobiegania lub reagowania na zagrożenia krajowe.

Heiberga powiedziała, że planuje złożyć wniosek mobilizacyjny do rządu w dniu 29 października. Podane zostaną informacje dotyczące lekarzy, do których mają być kierowane wnioski o mobilizację. Decyzja o ewentualnym ogłoszeniu mobilizacji zostanie podjęta w następnym tygodniu.

Byłaby to mobilizacja częściowa lub lokalna. Mobilizacja pracowników medycznych  obowiązywałaby przez czas trwania sytuacji nadzwyczajnej, czyli do dnia 11 stycznia. Utworzony zostanie również sztab koordynacyjny, w którym zasiądą przedstawiciele jednostek podległych Ministerstwu Zdrowia, Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Sprawiedliwości. Centrala będzie zbierać wnioski od szpitali i wystawiać wezwania.

Wezwania do mobilizacji otrzymają pracownicy prywatnych placówek medycznych oraz osoby wykonujące zawód medyczny poza sektorem. Zmobilizowany personel medyczny nie będzie mógł odmówić, w przeciwnym razie będzie podlegał odpowiedzialności karnej.

Minister zdrowia Daniels Pavluts wyjaśnił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że w najbliższym czasie zostanie oszacowana liczba dodatkowych sił potrzebnych do rozmieszczenia łóżek dla pacjentów Covid-19, jak również zostaną określone specjalności medyczne mogą zostać objęte mobilizacją.

Pavluts powiedział, że nie będzie wchodził w szczegóły dotyczące grup lekarzy, którzy zostaną objęci systemem, ale zaznaczył, że chodzi o lekarzy, którzy posiadają niezbędną wiedzę zawodową, aby móc opiekować się pacjentami Covid-19, co może obejmować anestezjologów i inny personel pielęgniarski.

Aktualizacja 28 października:
Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom minister zdrowia Daniels Pavļuts nie wyda w tym tygodniu nakazu mobilizacji medycznej, jak wynika z wpisu ministra Twitterze. Według niego mobilizacja będzie ostatnim krokiem, jeśli wyczerpią się wszystkie metody dobrowolne. Polityk poinformował również, że zwołana w środę Rada Strategiczna Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia otrzymała „serię obietnic ze strony przemysłu” na zapewnienie niezbędnych zasobów technicznych i ludzkich uczelniom klinicznym, szpitalom wojewódzkim i lokalnym.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021