Zdjęcie: Jana Sznipelson unsplash.com
19-12-2023 11:21
Białoruskie siły demokratyczne przedstawiły plan demokratyzacji szkolnictwa wyższego. Został opracowany z inicjatywy zespołu Biura Swiatłany Cichanouskiej przy udziale Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. Projekt został stworzony bezpośrednio przez grupę ekspertów akademickich i praktyków w dziedzinie szkolnictwa wyższego, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Białorusi ze względu na swoją pracę naukową i postawę obywatelską.
Plan ma być realizowany od momentu powołania rządu tymczasowego. Trwa 500 dni i jest podzielony na trzy etapy. Główne cele pierwszego, 50-dniowego etapu to: rehabilitacja ofiar represji w szkolnictwie wyższym, zapewnienie zrównoważonego funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego, wdrażanie zmian organizacyjnych i kadrowych w uczelniach, przede wszystkim w systemie zarządzania;
powołanie nowego ministra oświaty i rektorów, utworzenie Krajowej Rady Szkolnictwa Wyższego oraz komisji ds. rozwoju uniwersytetów.
W ciągu pierwszych 100 dni należy przywrócić i rozwinąć współpracę międzynarodową, przeprowadzić szeroką dyskusję na temat kluczowych dokumentów dotyczących demokratycznego zarządzania systemem szkolnictwa wyższego i kierunków przyszłej reformy systemu szkolnictwa wyższego, a także przeszkolić pracowników oświaty w zakresie procedur demokratycznych i zasad współdziałania.
W trzecim etapie, w ciągu 500 dni, planowane jest przyjęcie demokratycznych statutów uczelni oraz przeprowadzenie wyborów organów samorządu i rektorów. Przedstawiony projekt „Planu działania na rzecz demokratyzacji szkolnictwa wyższego na Białorusi na okres 50-100-500 dni” jest otwarty do szerokiej dyskusji publicznej i eksperckiej, z możliwością wprowadzenia uzasadnionych uzupełnień i zmian” - podało w komunikacie biuro Cichanouskiej.