Zdjęcie: Pixabay
03-01-2024 13:00
W tym tygodniu Patriarchat Konstantynopola zakończy tworzenie struktury Kościoła prawosławnego na Litwie – ogłosił dzisiaj jeden z duchownych Egzarchatu. Według prawa kanonicznego struktura ta zostanie powołana na Litwie po przybyciu zwierzchnika egzarchatu ks. Justinusa Kiviloo z Estonii – poinformował ks. Gintaras Sungaila.
„Po rozstrzygnięciu strony kanonicznej sprawy zamierzamy teraz zarejestrować się jako wspólnota religijna na prawie świeckim” – dodał. Zamiar utworzenia struktury kościelnej na Litwie ogłosił w marcu ubiegłego roku przebywający z wizytą na Litwie patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który przywrócił do stanu kapłańskiego pięciu byłych księży prawosławnej archidiecezji litewskiej Patriarchatu Moskiewskiego. Pięciu duchownych z egzarchatu zostało wydalonych przez Litewską Archidiecezję Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego w ubiegłym roku za przestępstwa kanoniczne, ale Konstantynopol stwierdził, że nie było to spowodowane naruszeniem zasad kościelnych, ale ich stanowiskiem w kwestii inwazji Rosji na Ukrainę.
„Chcemy mieć status prawny tradycyjnej wspólnoty religijnej, ponieważ na Litwie to nasza wspólnota religijna ustanowiła pierwszą oficjalną strukturę kościelną w XIV wieku - Metropolię Litewską. Była to struktura Patriarchatu Konstantynopola" – stwierdził ks. Sungaila.
Prawosławni chrześcijanie na Litwie są uważani za jedną z dziewięciu tradycyjnych wspólnot religijnych, więc uznanie Egzarchatu Konstantynopola nie będzie wymagało uchwały Seimasu. O rejestracji zadecyduje Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzarchat, który jest w trakcie tworzenia, ma w sumie dziesięciu duchownych i dziesięć kongregacji w różnych miastach Litwy. Sungaila powiedział, że obecnie prawosławni Patriarchatu Konstantynopola nie mają jeszcze własnych cerkwi na Litwie, więc albo je wynajmują, albo otrzymują bezpłatnie od rzymskokatolickich i protestanckich wspólnot religijnych.