geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jonathan Lurie Flickr

Państwa bałtyckie a kwestia nowego sekretarza NATO

Andrzej Widera

03-04-2024 08:14


Kandydatura premiera Holandii Marka Rutte na stanowisko sekretarza generalnego NATO od kilku tygodni przewija się przez media państw bałtyckich. Wczoraj Rutte odwiedził Litwę. "Litwa popiera kandydaturę premiera Holandii Marka Rutte na sekretarza NATO", powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

Warto zauważyć, że na tej samej, wspólnej konferencji prasowej, prezydent Litwy mówił także o rotacyjnej obronie przeciwlotniczej, którą państwa bałtyckie starają się od ostatniego szczytu NATO w Wilnie, zapewnić dla swoich krajów. "W celu wdrożenia rotacyjnego modelu obrony powietrznej na Litwie prowadzone są negocjacje z głównymi sojusznikami z NATO – powiedział prezydent Nausėda. "Mam wielką nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mieli dobre wieści również w tym obszarze", dodał.

Tymczasem także Estonia poparła kandydaturę premiera Holandii. Według ministra spraw zagranicznych Margusa Tsahkny, Rutte podziela zasady, które są ważne dla Estonii we wzmacnianiu NATO. Według estońskiego ministra, polityka NATO wobec Rosji musi uwzględniać fakt, że zagrożenie ze wschodu jest najpoważniejsze i długotrwałe, a Ukraina musi być wspierana na drodze do członkostwa w NATO.

Jego zdaniem, należy zapewnić odstraszanie i wzmocnioną postawę obronną na Wschodzie, wydatki na obronę państw członkowskich muszą wynosić co najmniej uzgodniony poziom dwóch procent produktu krajowego brutto, a na czołowych stanowiskach Sojuszu muszą zasiąść przedstawiciele krajów flanki wschodniej NATO.

Na tę chwilę niewiele wiadomo o stanowisku Łotwy w sprawie poparcia dla Rutte. Dodatkowo sytuacja jest skomplikowana, zwłaszcza, że do dymisji podał się minister spraw zagranicznych Krišjānis Kariņš, który wcześniej zgłaszał swoją kandydaturę na sekretarza NATO. "NATO nie powinno mianować ustępującego premiera Holandii Marka Rutte na stanowisko sekretarza generalnego bez uprzedniego przeprowadzenia szerszej dyskusji na temat przyszłych wyzwań Sojuszu" powiedział kilka dni temu minister Kariņš. Być może nowe stanowisko Łotwy w kwestii wyboru sekretarza NATO, poznamy po mianowaniu nowego ministra spraw zagranicznych tego kraju.

Wypowiedź Kariņša odzwierciedlają poczucie niektórych nowych państw członkowskich, że są one naciskane do poparcia Ruttego przez największe mocarstwa NATO, bez debaty na temat przyszłych potrzeb Sojuszu. Należy zauważyć, że ponad 20 sojuszników poparło Rutte, w tym mocarstwa Sojuszu: USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024