geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Pabriks: w grę wchodzi całkowite zamknięcie granicy z Rosją

Dodał: Andrzej Widera

05-04-2022 09:34


Należy rozważyć całkowite zamknięcie granicy z Rosją, ale powinno to nastąpić jednocześnie dla wszystkich państw bałtyckich, powiedział łotewski minister obrony Artis Pabriks. Pabriks uważa, że trzy nadbałtyckie ministerstwa spraw wewnętrznych powinny najpierw porozumieć się w tej sprawie, "aby zobaczyć, co to będzie oznaczać w kategoriach czysto praktycznych". "Nie widzę możliwości, by którykolwiek z krajów bałtyckich mógł to zrobić osobno. Ale dla nich wszystkich jako całości jest to z pewnością coś do rozważenia" - dodał minister.

W ocenie polityka zachodnie sankcje wobec Rosji działają, ale "oczywiście ich efekt będzie widoczny dopiero po jakimś czasie". ""Kwestia zakupu energii, całkowitego wycofania się z rosyjskiego gazu, co uczyniła Litwa i co zaproponowała na Łotwie koalicja, którą reprezentuję, jest nadal aktualna. Po drugie, otwarta jest kwestia całkowitego zamknięcia portów dla rosyjskich statków, przynajmniej w świecie zachodnim, całkowitego zamknięcia granic i innych restrykcji, w tym całkowitego odcięcia rosyjskiego sektora bankowego od świata" - dodał Pabriks.

Pabriks uważa, że w kontekście wojny należy prowadzić dwie główne polityki: po pierwsze, maksymalne sankcje wobec Rosji, a po drugie, "jedynym sposobem na rzeczywiste zakończenie tego konfliktu w realistyczny sposób jest udzielenie Ukrainie maksymalnego wsparcia militarnego". "Jednak jakiekolwiek realistyczne negocjacje z Rosją mogą się odbyć dopiero po wycofaniu przez nią wojsk przynajmniej do granicy z 23 lutego, a być może nawet dalej. Ale nawet wtedy sankcje nie powinny zostać zniesione" - powiedział polityk.

Mówiąc o tym, co pokazuje przebieg wojny na Ukrainie, jakie aspekty łotewskiej obronności należy wzmocnić, Pabriks podkreślił w rozmowie z "Dieną", że bardzo poważną uwagę należy poświęcić rozwojowi przemysłu wojskowego. "Po drugie, musimy jak najszybciej wprowadzić planowane systemy uzbrojenia, których jeszcze nie mamy, ale które obecnie negocjuję z kilkoma krajami. A trzecim kluczem jest uzyskanie jak najbardziej pozytywnych decyzji na szczycie w Madrycie w sprawie większej obecności wojskowej NATO w tym kraju."

Jeśli chodzi o systemy uzbrojenia, kluczowe znaczenie mają obrona powietrzna i obrona wybrzeża - systemy rakietowe i artyleria rakietowa. "Jeśli chodzi o tę ostatnią, kupimy ją sami - trzy kraje bałtyckie. Choć sami nie kupiliśmy artylerii rakietowej, proponujemy USA przeniesienie jej z Niemiec na Łotwę. Ma on ograniczenia zasięgu i raczej nie będzie używany w Niemczech, bo nikt nie będzie strzelał nad Polską. Byłoby więc rozsądnie zainstalować tu artylerię rakietową natychmiast, a nie czekać na jakiś hipotetyczny kryzys, by ją tu sprowadzić" - poinformował polityk.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021