Zdjęcie: Pixabay
11-10-2024 14:08
Dzisiaj media królewieckie powołując się na agencję TASS, podały streszczenie wywiadu przeprowadzonego z gubernatorem regionu Aleksiejem Biesprozwannych, z którego oczywiście wynika, iż gospodarka regionu jest kwitnąca, notuje pasmo niekończących się sukcesów i to nawet w waunkach obowiązujących sankcji.
Coś co musi budzić uśmiech, to zaklinanie otaczającej rzeczywistości przez protegowanego Putina. W wywiadzie skierowanym do odbiorcy z pozostałej części Rosji, stwierdził, że pomimo silnej presji sankcji i ograniczeń transportowych, "region zdołał się dostosować i zreorganizować swoje procesy gospodarcze. W szczególności udało się stworzyć nowe łańcuchy logistyczne, a zagranicznych dostawców, którzy opuścili rynek, zastąpiono partnerami z innych krajów". Jak świadczą ostatnie fakty, jest to oczywista propaganda nie mająca pokrycia w rzeczywistości.
"Nawet w warunkach bezprecedensowych ograniczeń w transporcie inwestycje w środki trwałe w obwodzie królewieckim osiągnęły rekordowy poziom 196 miliardów rubli. W porównywalnych cenach jest to prawie 43% więcej niż w 2022 roku i jest to trzecia co do wielkości dynamika wzrostu wśród regionów Rosji na koniec 2023 roku” – powiedział Biesprozwannych. Według niego, podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu eksklawa podpisała umowy inwestycyjne o wartości 250 miliardów rubli na najbliższe trzy lata.
Natomiast ciekawa jest inna informacja, którą już podał sam gubernator na swoim kanale społecznościowym. Poinformował, że region podpisał umowę o współpracy z Gazpromem do 2029 roku. "Głównymi zadaniami są: zapewnienie dalszego niezawodnego zaopatrzenia regionalnych odbiorców w gaz, przyspieszenie gazyfikacji miast i osiedli, rozwój rynku paliw gazowych oraz realizacja dużych projektów inwestycyjnych. Wspólnie zostanie opracowany program wykorzystania skroplonego gazu ziemnego w ciepłownictwie oraz przekształcenia transportu publicznego, sprzętu rolniczego i komunalnego na gaz." - napisał gubernator.
Gubernator wskazał, że priorytetem jest modernizacja stacji rozdzielczej gazu w Ruszowicach (Świetłogorsku) oraz gazyfikacja Piławy (Bałtyjska), która trwa od lat i wciąż notuje opóźnienia. Obecnie mają być prowadzone prace z firmą nad uruchomieniem nowych obiektów. Władze regionu planują także rozwój sektora transportu napędzanego gazem. Obecnie w regionie jest ponad 2,5 tysiąca takich pojazdów. Należy jednak przypomnieć, że ostatni przetarg dla Królewca na 74 autobusów miejskich napędzanych LNG został odwołany.