geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

OBWE uruchamia mechanizm wiedeński wobec Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

05-11-2021 09:18


35 państw członkowskich OBWE zainicjowało uruchomienie Mechanizmu Wiedeńskiego w związku z poważnymi naruszeniami praw człowieka na Białorusi. Odpowiedni list został wysłany do Andrieja Dapkiunasa, Stałego Przedstawiciela Białorusi przy OBWE. Jako ciekawostkę warto podać, że wśród sygnatariuszy nie ma wymienionej Polski.

W liście czytamy, że sygnatariusze pozostają zaniepokojeni poważnymi naruszeniami praw człowieka na Białorusi. Przypominają, że mechanizm moskiewski został uruchomiony przeciwko Białorusi w zeszłym roku, a Wolfgang Benedek przedstawił swój raport. W raporcie stwierdzono, że wybory w 2020 roku nie były wolne i uczciwe, a funkcjonariusze organów ścigania systematycznie naruszali prawa człowieka i podstawowe wolności. Sprawozdanie zawierało również szereg zaleceń dla władz białoruskich.

"Od czasu opublikowania prawie rok temu raportu w ramach Mechanizmu Moskiewskiego sytuacja na Białorusi uległa pogorszeniu. Nasze delegacje wielokrotnie wzywały władze białoruskie do wdrożenia zaleceń zawartych w sprawozdaniu. Wezwaliśmy również władze Białorusi do przyjęcia propozycji urzędującego przewodniczącego, byłych i obecnych przewodniczących, aby ułatwić prawdziwy dialog narodowy między władzami Białorusi a przedstawicielami opozycji i społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w liście. Sygnatariusze z przykrością odnotowują, że władze białoruskie nie wdrożyły zaleceń i nie skorzystały z propozycji OBWE w celu rozwiązania kryzysu.

Ponieważ władze białoruskie nie udzieliły satysfakcjonującej odpowiedzi na raport mechanizmu moskiewskiego, a sytuacja z ostatnich 12 miesięcy tylko potęguje ich obawy, 35 państw członkowskich OBWE uruchamia mechanizm wiedeński. Kraje wymieniają kilka punktów, które są dla nich szczególnie ważne: wolność pokojowych zgromadzeń, wolność mediów, arbitralne i niesprawiedliwe zatrzymania i aresztowania, prześladowania członków opozycji, torturowanie, migracja. W ramach mechanizmu wiedeńskiego sygnatariusze domagają się od władz białoruskich odpowiedzi czy podjęto kroki w celu zbadania doniesień i zarzutów, oraz prób naprawienia sytuacji w powyższych zagadnieniach.

Mechanizm wiedeński OBWE jest to dwufazowy mechanizm konsultacji i współpracy  pierwotnie przewidziany na wypadek nadzwyczajnej aktywności wojskowej. Pierwsza faza zakłada, że jedno z państw uczestniczących zwraca się do drugiego państwa, na terenie którego doszło do nadzwyczajnych lub niezaplanowanych działań sił zbrojnych, z prośbą o wyjaśnienie przyczyn tych zdarzeń.

Na państwo-adresata nałożony jest obowiązek udzielenia odpowiedzi w trybie 48-godzinnym - w tym przypadku oczekuje się odpowiedzi w ciągu 10 dni. W przypadku, gdy państwo, które zainicjowało procedurę, nie jest usatysfakcjonowane odpowiedzią ma prawo zwrócenia się z prośbą o zwołanie konferencji dwustronnej lub konferencji kryzysowej z udziałem wszystkich państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024