Zdjęcie: Wikipedia
03-11-2021 08:44
We wtorek prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który kontynuuje swój udział w Światowym Szczycie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow, zwrócił się do światowych przywódców podczas sesji konferencji plenarnej.
W swoim wystąpieniu prezydent Litwy podkreślił potrzebę zjednoczenia całego świata w powstrzymaniu kryzysu klimatycznego oraz podkreślił determinację Litwy do włączenia się w globalne działania w walce ze zmianami klimatycznymi. Zdaniem prezydenta obecny kryzys klimatyczny i rekordowo wysokie ceny paliw kopalnych torują drogę do nowych możliwości i podkreślają potrzebę przyspieszenia zielonej transformacji.
"Dziś Litwa zdecydowanie popiera międzynarodowe i unijne cele w zakresie zmian klimatycznych. Zredukowaliśmy już emisje gazów cieplarnianych o 58%. Nasz plan, który został zaaprobowany przez Parlament, to pójść dalej: zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 70% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. i co najmniej o 50%. aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Do 2050 roku cała litewska gospodarka będzie neutralna dla klimatu" - mówił prezydent Nauseda.
Jednak to nie kwestie klimatyczne były najważniejszą sprawą omawianą podczas konferencji, a jak donoszą media, dochodziło w jej trakcie do wielu nieformalnych spotkań przywódców państw. I tak prezydent Nauseda spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. Po spotkaniu prezydent Litwy powiedział, że otrzymał wyrazy wsparcia prezydenta USA w konflikcie dyplomatycznym Litwy z Chinami. "Naprawdę potrzebujemy dziś wsparcia, zarówno moralnego, jak i innego, od naszych przyjaciół. Amerykański prezydent potwierdził, że śledzi tę sprawę, a gotowość Stanów Zjednoczonych do udzielenia nam pomocy w jakikolwiek sposób jest gwarantowana" - powiedział dziennikarzom Nausėda.
Podobne spotkanie odbył prezydent Nauseda z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, którego zaprosił do odwiedzin na Litwie. Jak się okazuje premier Wielkiej Brytanii ma litewskie korzenie, przodkowie pochodzili m.in. z rejonu Kowna. "I przypomniałem mu, że jest to bardzo dobra okazja, aby odwiedzić Litwę, ponieważ Kowno będzie Europejską Stolicą Kultury w 2022 roku" - powiedział prezydent Litwy dziennikarzom w Glasgow. Według Nausėdy, po otrzymaniu zaproszenia brytyjski premier obiecał, że w przyszłym roku odwiedzi Kowno.