Zdjęcie: Pixabay
14-12-2022 11:32
Po ponad dwóch miesiącach, które mineły od wyborów parlamentarnych, partie polityczne tworzące koalicję - "Nowa Jedność" (JV), "Zjednoczona Lista" (AS) i Związek Narodowy (NA) - podpisały porozumienie w sprawie utworzenia rządu. Dziś spodziewane jest także wotum zaufania dla nowego rządu przez Saeimę.
Deklaracja rządu podkreśla już wielokrotnie wspominany publicznie cel Krišjānas Kariņa – transformację gospodarczą, m.in. w obszarach takich jak bezpieczeństwo, edukacja, energetyka, promocja konkurencyjności i zapewnienie jakości życia. Z drugiej strony w porozumieniu o dyscyplinie fiskalnej przedstawiciele nowej koalicji zobowiązali się do zmniejszenia w ciągu kilku lat deficytu budżetowego lub nadwyżki wydatków nad dochodami z obecnych 4,8% do 0,5% produktu krajowego brutto w 2025.
Skład nowego rządu:
Premier - Arturs Krišjānis Kariņš (JV)
Minister Obrony – Ināra Mūrniece (NA)
Minister Spraw Zagranicznych – Edgars Rinkēvičs (JV)
Minister Gospodarki – Ilze Indriksone (NA)
Minister Finansów – Arvils Asheradens (JV)
Minister Spraw Wewnętrznych – Māris Kučinskis (AS)
Minister Edukacji i Nauki - Anda Čakša (JV)
Minister Klimatu i Energii – Raimonds Čudars (JV)
Minister Kultury – Nauris Puntulis (NA)
Minister Opieki Społecznej – Evika Siliņa (JV)
Minister Transportu – Jānis Wittenbergs (NA)
Minister Sprawiedliwości – Inese Lībiņa-Egnere (JV)
Minister Zdrowia – Līga MenĆelsone (AS)
Minister Ochrony Środowiska i Rozwoju Regionalnego – Māris Sprindžuks (AS)
Minister Rolnictwa – Didzis Šmits (AS)
Nowy rząd będzie w całości zależał od zdolności do współpracy - powiedział prezydent Łotwy Egils Levits. Levits wyraził nadzieję, że nowa koalicja utrzyma wewnętrzną dyscyplinę i wykaże się dobrą pracą zespołową zarówno wśród członków rządu, jak i wśród 54 posłów w parlamencie. Jak podkreślił prezydent Levits, program nowego rządu nie jest programem ambitnym, ale wystarczającym, by posunąć kraj do przodu. W niektórych obszarach również istnieje potencjał przełomu, w tym zobowiązanie do zwiększenia finansowania nauki, zwiększenia potencjału energii odnawialnej oraz przekwalifikowania pracowników.
Aktualizacja godz. 23:00
Za wotum zaufania nowemu rządowi głosowało 54 członków Saeimy , przeciw było 37. Drugi rząd Kariņša jest 21 rządem od odzyskania przez Łotwę niepodległości. Podczas debaty posłowie opozycji wiele uwagi poświęcili deklaracji rządu, która zawiera ponad 300 punktów i którą opozycja skrytykowała jako niewykonalną. Wymienione w deklaracji cele nie precyzują rezultatów, jakie mają zostać osiągnięte, np. rozwoju gospodarczego i zwiększania dochodów. Z przebiegu debaty przed głosowaniem wynika, że nowy rząd, mimo posiadanej większości, będzie musiał w większym stopniu współpracować z Saeimą.