Zdjęcie: lrp.lt
10-03-2022 11:25
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, zwracając się do Sejmu na początku jego wiosennej sesji w obliczu wojny na Ukrainie, powiedział, że dwa tygodnie temu obudziliśmy się w radykalnie zmienionym świecie. Szef państwa zauważył, że na wszystkich szczeblach - od NATO po każdego obywatela - musimy przygotować się do całkowitej obrony totalnej.
Państwa bałtyckie muszą zostać wzmocnione, aby nie było miejsca na błędne kalkulacje - powiedział. W swoim wystąpieniu prezydent Nausėda podkreślił, że wiosenna sesja Sejmu będzie inna - naznaczona rosyjską agresją wojskową.
"Dziś po ulicach Ukrainy jeżdżą czołgi wroga. Pociski artyleryjskie, bomby i rakiety niszczą ukraińskie bloki mieszkalne, szpitale i szkoły. Giną spokojni, niewinni Ukraińcy. Ale wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że ta wojna, nawet jeśli nie jesteśmy w nią bezpośrednio zaangażowani, jest także naszą wojną. Dlatego razem z całym wolnym światem przychodzimy z pomocą walczącej Ukrainie" - powiedział prezydent.
Według Nausėdy, w wielu stolicach Europy i świata jesteśmy już świadkami spektakularnych zmian. Szef państwa zauważył, że w obliczu rosyjskiej agresji nie wolno nam tracić ducha i należy kontynuować intensywną pracę w dwóch głównych kierunkach. Po pierwsze, powiedział, naszym obowiązkiem jest pomóc Ukraińcom. Już teraz aktywnie je wspieramy, mobilizując społeczność międzynarodową, a także dostarczając broń i pomoc humanitarną.
"Musimy także przyjąć ukraińskich uchodźców wojennych i otoczyć ich opieką: opieką społeczną i zdrowotną, edukacją i kulturą dla dzieci oraz zatrudnieniem dla dorosłych. Po drugie, musimy uczynić więcej, by budować dobrobyt, odporność i bezpieczeństwo Litwy i jej mieszkańców" - powiedział Nausėda. Wyjaśnił, że będzie dążył do zawarcia nowego porozumienia narodowego w sprawie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony, które odzwierciedlałoby zasadniczo zmienioną sytuację.
Nausėda powtórzył, że należy znacznie szybciej zwiększać litewski budżet obronny. W tym roku powinien on zostać zwiększony do 2,5%, a w kolejnych latach do 3% produktu krajowego brutto (PKB). Zwrócił uwagę na konieczność odnowienia uzbrojenia, powiększenia rezerwy wojskowej, uzupełnienia magazynów oraz wzmocnienia gotowości społeczeństwa do walki.