Zdjęcie: Pixabay
08-01-2023 11:55
Naukowcy z Uniwersytetu w Tartu otrzymali największy grant badawczy w historii Estonii, aby przyspieszyć cyfryzację bioprzemysłu i rozwój usług medycyny spersonalizowanej. Dwa międzynarodowe centra doskonałości otrzymały po 30 mln euro od Komisji Europejskiej. Państwo estońskie również zainwestuje w centra 30 mln euro.
W laboratorium uniwesyteckim naukowcy opracowują bakterie, które mogą wychwytywać dwutlenek węgla i syntetyzować z niego wytrzymałe materiały. W chwili obecnej wszystko to odbywa się nadal w warunkach laboratoryjnych, ale 30 mln euro pozwoli na stworzenie zupełnie nowych możliwości. Druga połowa z 60 milionów została przyznana Centrum Medycyny Osobistej. Celem centrum, które powstało we współpracy z Kliniką Uniwersytecką w Dorpacie, jest powiązanie nauki genetyki klinicznej z codzienną diagnostyką i leczeniem pacjentów.
W obu ośrodkach ważną rolę odegra bioinformatyka. "Te nowe centra dadzą nowe otwarcie już znanemu na świecie estońskiemu sektorowi IT, ponieważ otworzył się ważny kierunek - tworzenie narzędzi informatycznych dla biotechnologii. Podczas gdy do tej pory nasz sektor IT był zaangażowany w inne projekty, nowa nisza otwiera się w biologii i biologii syntetycznej, a my chcemy stworzyć związek z estońską biologią molekularną i estońskim sektorem IT, tak aby uzyskać bardzo silny wynik również dla gospodarki - powiedział Mart Loog, profesor biologii systemów molekularnych.