geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Naddniestrze - przedłużenie stanu wyjątkowego

Andrzej Widera

10-01-2025 10:53


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oskarżył władze Mołdawii i Ukrainy o odpowiedzialność za przerwanie dostaw rosyjskiego gazu do Naddniestrza. W wywiadzie dla rosyjskich mediów stwierdził, że decyzje tych państw doprowadziły do obecnej „kryzysowej sytuacji” w regionie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii zdecydowanie odrzuciło te oskarżenia, określając je jako „niebezpieczną dezinformację” mającą na celu manipulowanie opinią publiczną i wezwało przedstawiciela Ambasady Federacji Rosyjskiej do siedziby MSZ.

Rzeczniczka resortu, Tatiana Barac, podkreśliła, że odpowiedzialność za dostawy gazu do Naddniestrza spoczywa wyłącznie na Rosji i Gazpromie. Według niej, decyzja o wstrzymaniu dostaw jest polityczna i ma na celu destabilizację Mołdawii. „Mołdawia potępia wszelkie próby przypisywania winy za kryzys energetyczny Kiszyniowowi czy Kijowowi. Rząd naszego kraju jest zaangażowany w pokojową reintegrację terytorium i wspieranie mieszkańców obu brzegów Dniestru, nawet w trudnych okresach, takich jak obecny sezon zimowy” – powiedziała Barac.

W regionie Naddniestrza, który od 1 stycznia 2025 roku pozostaje bez dostaw rosyjskiego gazu, wprowadzono przerwy w dostawach energii elektrycznej. 10 stycznia mieszkańcy Tyraspola, Bender, Rybnicy, Kamionki i kilku wsi doświadczą pięciogodzinnych przerw w zasilaniu. Według lokalnych mediów przerwy będą trwać od 13:00 do 18:00. Brak gazu i ciepła utrudnia życie zarówno mieszkańcom Naddniestrza, jak i 14 miejscowości w tzw. strefie bezpieczeństwa, kontrolowanych przez Mołdawię. Wiele z tych miejscowości, takich jak Warnica, płaciło wcześniej niższe taryfy za energię dzięki podłączeniu do systemu energetycznego Naddniestrza. Obecnie zarówno te miejscowości, jak i lewy brzeg Dniestru, pozostają bez ogrzewania i gazu.

W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys władze Naddniestrza planują przedłużenie stanu wyjątkowego w gospodarce na kolejnych 30 dni. Lider regionu, Wadim Krasnosielski, zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie lokalnego parlamentu 10 stycznia. W trakcie obrad mają zostać omówione zmiany w prawodawstwie oraz środki wsparcia dla mieszkańców dotkniętych kryzysem. Stan wyjątkowy został wprowadzony 11 grudnia 2024 roku z powodu ryzyka wstrzymania dostaw gazu z Rosji, co ostatecznie nastąpiło z początkiem nowego roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024