Zdjęcie: Pixabay
09-09-2022 13:40
W drugim czytaniu Saeima poparła wczoraj poprawki do ustawy, które przewidują stopniowe przejście na Łotwie do nauczania wyłącznie w języku narodowym w przedszkolach i szkołach podstawowych w ciągu trzech lat. Zgodnie ze zmianami w ustawie, od 1 września 2023 r. podstawowe programy edukacyjne kształcenia ogólnego będą w pełni realizowane tylko w języku łotewskim w klasach I, IV i VII, a od 1 września 2024 r. – w klasach II, V i VII. Klasy 8. w klasie, od 1 września 2025 r. - w klasach III, VI i 9. Natomiast od 1 września przyszłego roku edukacja przedszkolna będzie realizowana tylko w języku narodowym.
Projekty ustaw przewidują wprowadzenie sekwencyjnego przejścia do nauczania w języku narodowym na poziomie przedszkolnym i podstawowym kształcenia ogólnego w celu promowania pomyślnego wdrożenia ulepszonego programu nauczania i podejścia we wszystkich instytucjach edukacyjnych na Łotwie, jak wspomniano w ich komentarzu.
W celu zapewnienia nauki języka i historii kultury mniejszości zgodnie z Konstytucją i zobowiązaniami międzynarodowymi, nowelizacja przewiduje możliwość nauki języka i historii kultury mniejszości na poziomie zainteresowań programów nauczania na poziomie szkolnictwa podstawowego . Finansowanie takiego programu zapewni państwo i samorząd.Poprawki do ustawy o edukacji i ustawy o szkolnictwie ogólnym będą musiały zostać przyjęte w ostatecznym czytaniu.