Zdjęcie: Pixabay
05-10-2023 14:46
Zmiany w prawie karnym, przewidujące surowsze kary dla organizatorów nielegalnego przepływu migrantów, poparł łotewski parlament - Saeima - w ostatnim czytaniu i wejdą one w życie od 20 października. Warto zauważyć, że zmiany są wprowadzane w momencie szczególnie dużego napływu migrantów na granice Łotwy.
Oprócz sankcji karnych za organizowanie nielegalnego przepływu migrantów, zmiany zaostrzają także odpowiedzialność karną za pomoc osobom nielegalnie przekraczającym granicę państwową w pozostaniu na Łotwie, a także w przemieszczaniu się po kraju. Podobnie podwyższono wymiar kary pozbawienia wolności i wykluczono karę alternatywną – prace społeczne. Uważa się, że ten rodzaj kary nie jest wystarczający, aby odstraszyć kogokolwiek od popełnienia przestępstwa przeciwko granicy państwowej i bezpieczeństwu terytorialnemu.
Zmiany przewidują wzmocnienie odpowiedzialności karnej za nielegalne przemieszczanie się migranta przez granicę państwową, za świadome umożliwienie migrantowi nielegalnego pobytu na Łotwie, a także za umożliwienie migrantowi legalnego uzyskania prawa do pozostania na Łotwie lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Za wymienione przestępstwa planuje się zaostrzenie kary pozbawienia wolności do trzech lat. Nadal ma istnieć kara alternatywna wobec pozbawienia wolności – grzywna w wysokości od 1860 do 620 000 euro.
Zmiany umożliwiają też konfiskatę mienia nie tylko za nielegalne przemieszczanie się osób przez granicę, ale także za umożliwienie nielegalnego pobytu na Łotwie, jeśli jest to popełnione przez zorganizowaną grupę lub ma poważne konsekwencje. Główną karą w takich przypadkach będzie pozbawienie wolności na okres od dwóch do ośmiu lat.