Zdjęcie: Pixabay
12-09-2023 10:30
Od 1 stycznia 2024 r. wszystkie gminy na Łotwie zobowiązane są do utworzenia i finansowania straży miejskiej. Jednak na ten cel nie zostały przeznaczone pieniądze państwowe i samorządy muszą same finansować swoje funkcje, takie jak zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Jednakże Związek Samorządów Łotewskich nie jest z tego zadowolony, twierdząc, że decyzja rządu centralnego w sprawie utworzenia obowiązkowej straży miejskiej powinna skutkować finansowaniem przez rząd centralny. Kilka gmin Łatgalii przyznało, że obecnie opracowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wytyczne dotyczące tworzenia i funkcjonowania straży miejskiej nie są wykonalne.
Ze względu na odmienną sytuację finansową, w wielu miastach ustawę będzie można wprowadzić jedynie w sposób „formalny”, co niekoniecznie będzie się wiązało z obecnością dużej liczby funkcjonariuszy na patrolach. Rzeżyca (Rēzekne) jest obecnie jedynym z największych miast Łotwy, które nie posiada własnej straży miejskiej. Dziewięć lat temu rada miasta podjęła decyzję o likwidacji tej formacji, powołując się na jej nieefektywną pracę. W rezultacie pracę straciło ponad 20 osób. Teraz samorząd znów będzie głosował nad ponownym powstaniem SM, jednak zatrudni tylko trzy osoby.
Tymczasem jak twierdzi MSW, od przyjęcia ustawy gminy miały ponad rok na przygotowania. "Ponieważ jest to zadanie własne gminy, zadanie własne musi być finansowane ze środków gminy". Związek Samorządów Łotewskich sprzeciwia się takiemu sformułowaniu. Vineta Reitere, jej doradca ds. prawnych, zwróciła uwagę, że do tej pory tworzenie policji miejskiej było dobrowolne: "Jeśli jest to nowy, obowiązkowy sposób pełnienia funkcji, to jest to norma w ustawie o samorządach lokalnych dotycząca finansowania. Jeśli przenosimy ciężar zapewnienia porządku publicznego praktycznie w całości na samorządy, to ten mechanizm wsparcia państwa musi za tym podążać". Obecnie straż miejska w Łatgalii nie została jeszcze utworzona w powiatach Górnej Dźwiny (Augšdaugava), Liwenhofie (Līvāni), Warklanach (Varakļani) i Rzeżycy.