Zdjęcie: Pixabay
21-11-2022 10:56
Od roku szkolnego 2026/2027 wszystkie placówki oświatowe na Łotwie będą musiały wprowadzić drugi język obcy - ma to być język jednego z krajów Unii Europejskiej lub język regulowany umowami międzyrządowymi w dziedzinie edukacji. Oznacza to, że szkoły nie będą już mogły wybierać języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego, podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Według ministerstwa zmiany te pomogą młodym ludziom w pełni zintegrować się z europejskim obszarem edukacji, co z kolei otwiera szerokie możliwości zatrudnienia w UE i poza nią. Wyboru języka dokona sama placówka oświatowa zgodnie z celami rozwojowymi i we współpracy z radą pedagogiczną. W wyborze drugiego języka obcego ważną rolę odgrywają również preferencje rodziców i uczniów, a także zapewnienie przez szkołę odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli.
Według badania szkół z 2021 r. dotyczącego oferty językowej, prawie połowa łotewskich szkół nie oferuje możliwości wyboru - w ponad 300 szkołach jako drugiego języka obcego uczy się uczniów tylko rosyjskiego. Okres przejściowy będzie trwał trzy lata, aby zapewnić szkołom wystarczającą liczbę nauczycieli drugiego języka obcego, zarówno poprzez rekrutację nowych nauczycieli, jak i stworzenie możliwości przekwalifikowania się obecnych nauczycieli i uzyskania przez nich uprawnień do nauczania innego przedmiotu.