Zdjęcie: Pixabay
29-01-2024 11:14
Produkcja i przetwarzanie drewna mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego Łotwy, a także zapewniają tysiące miejsc pracy. Jednak sektor drzewny stoi obecnie w obliczu trudnych czasów - informują media łotewskie. Popyt na drewno spadł, a co za tym idzie, także zyski przedsiębiorstw.
Według najnowszych danych Eurostatu leśnictwo wytwarza 1,5% łotewskiego PKB i zapewnia ponad 17 000 miejsc pracy. Ponad połowę (53%) powierzchni Łotwy zajmują lasy. Artūrs Butāns, dyrektor wykonawczy Łotewskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Eksporterów Przetwórstwa Drewna , uważa, że od czasu uzyskania przez Łotwę niepodległości przemysł leśny pomyślnie się rozwinął, a po przystąpieniu Łotwy do Unii Europejskiej znaleziono nowe rynki zbytu i teraz nadszedł czas na podjęcie kolejnych kroków.
"Wykorzystaliśmy czas po kryzysie w 2008 r. do inwestowania w rozwój technologiczny i infrastrukturę, a teraz powinien nadejść moment, w którym moglibyśmy naprawdę zacząć zajmować się produkcją bardziej złożonych wyrobów" - powiedział Artūrs Butāns.
Właściciel jednej z największych firm zajmującej się przetwórstwem drewna na Łotwie Stiga RM, Andris Ramoliņš, podkreśla, że państwo powinno kontynuować program wsparcia dla firm zorientowanych na eksport, ale wraz z wprowadzeniem automatyzacji i cyfryzacji liczba miejsc pracy nie wzrośnie - zamiast tego należy podnieść płace. Ponadto, osoby pracujące nielegalnie od czasu kryzysu z 2008 roku powinny otrzymać pomoc w powrocie na rynek pracy z szarej strefy.
Firma buduje obecnie swoją trzecią fabrykę w Tukums i będzie wytwarzać zaawansowane produkty: "Im więcej możemy zrobić z każdą deską, z każdym produktem, tym staje się on droższy. Im droższy, tym dalej możemy go sprzedać na eksport i nie jesteśmy dzięki temu zależni od łańcuchów dostaw, kosztów logistyki i tak dalej, dzięki czemu możemy sprzedawać nasze produkty w Australii, Japonii, Ameryce, Kanadzie". Konferencja przemysłu drzewnego będzie odbywać się co roku i będzie nadal omawiać sposoby promowania szybszego rozwoju przemysłowego w sektorze leśnym.