Zdjęcie: Pixabay
15-10-2021 08:37
14 października na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku Litwa została wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2022-2024. Członkostwo Litwy poparło 178 członków ONZ. Litwa, która do tej pory była obserwatorem w Radzie Praw Człowieka ONZ, po raz pierwszy zostanie pełnoprawnym członkiem na okres trzech lat od 1 stycznia 2022 r., wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jako aktywny członek ONZ od 30 lat, Litwa stała się członkiem Rady Praw Człowieka ONZ i jest zaangażowana w aktywną obronę idei upowszechniania praw człowieka oraz promowanie skutecznej współpracy z państwami i społeczeństwem obywatelskim na całym świecie.
"Członkostwo w Radzie Praw Człowieka ONZ otwiera przed Litwą nowe możliwości udziału w dyskusjach na najwyższym szczeblu w obronie praw człowieka i zwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej na narody, społeczności i ich członków, którzy również są poddawani represjom. Z zadowoleniem przyjmuję to członkostwo i potwierdzam gotowość Litwy do wniesienia znaczącego wkładu i bycia głosem dla tych, którzy teraz bardzo potrzebują pomocy" - powiedział minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
Rząd Litwy podjął decyzję o kandydaturze Litwy do Rady Praw Człowieka na lata 2022-2024 w 2015 r. Rada Praw Człowieka ONZ, ustanowiona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku, jest instytucją ONZ zajmującą się prawami człowieka, składającą się z 47 państw członkowskich.
Rada Praw Człowieka przyczynia się do promowania praw człowieka na całym świecie, monitoruje postępy państw w ochronie podstawowych wolności człowieka, reaguje na naruszenia i wydaje zalecenia. Do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2022-2024, obok Litwy, zostały wybrane następujące państwa: Argentyna, Benin, Kamerun, Erytrea, Gambia, Finlandia, Indie, Honduras, Kazachstan, Luksemburg, Malezja, Paragwaj, Katar, Somalia, Stany Zjednoczone oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.