geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa: zapowiedzi wypowiedzenia kolejnych umów z Rosją i Białorusią

Dodał: Andrzej Widera

28-08-2024 10:27


Dzisiaj rząd litewski zatwierdził swoje propozycje na jesienną sesję Seimasu, w tym ratyfikację umowy o współpracy obronnej między Litwą a Niemcami oraz wypowiedzenie traktatów z Rosją i Białorusią. Według premier Ingrid Šimonytė, większość projektów ustaw została już przesłana lub zostanie przesłana do parlamentu przed rozpoczęciem sesji.

Zgodnie z pismem przewodnim, Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponuje ratyfikację umowy z Berlinem w celu uregulowania przyjazdu i wyjazdu sił niemieckich, dostępu do obiektów wojskowych w celu współpracy wojskowej, wsparcia logistycznego, opodatkowania, świadczenia usług edukacyjnych i medycznych oraz innych istotnych kwestii.

Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie dążyć do wypowiedzenia umów Litwy z Rosją i Białorusią w sprawie promocji i wzajemnej ochrony prawnej inwestycji. Jako uzasadnienie podaje się, że jest to zgodne ze stanowiskiem Litwy, aby nie promować inwestycji i relacji biznesowych z Rosją i Białorusią, które kontynuują agresję przeciwko Ukrainie i dopuszczają się „innych naruszeń prawa międzynarodowego, a także faktu, że treść traktatów podpisanych w 1999 r. nie spełnia standardów”.

Według Kancelarii Rządu, lista projektów ustaw, które będą rozpatrywane na jesiennym posiedzeniu Seimasu, obejmuje 55 inicjatyw ustawodawczych. Na najbliższej sesji litewskiego Sejmu zostanie również rozpatrzony projekt budżetu państwa na lata 2025-2027, a rząd zaproponuje powrót do dyskusji na temat utworzenia poligonów wojskowych w Taurogach (Tauragė) i Szyłelach (Šilalė), systemowej rewizji kodeksu karnego oraz zmian w ustawie o leśnictwie w celu bardziej zrównoważonej gospodarki leśnej.

Z kolei poprawki do ustawy o energii, które trafią do Sejmu we wrześniu, mają na celu wsparcie ochrony magazynów energii, elektrowni słonecznych i/lub farm wiatrowych poprzez ograniczenie stosowania systemów kontroli dostawców lub producentów w krajach, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i energetycznego. Ministerstwo Energii proponuje również zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które zwiększyłyby cele dekarbonizacji dla sektora transportu i określiły wymogi dotyczące integracji energii odnawialnej w sektorze przemysłowym. Jesienne posiedzenie Sejmu rozpocznie się 10 września i potrwa do 23 grudnia.  Litewski parlament zbiera się na dwóch sesjach w roku - wiosennej i jesiennej.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024