Zdjęcie: X / Laurynas Kasciunas
01-12-2024 12:00
Jak podał litewski MON, planując rozwój magazynów środków sapersko-inżynieryjnych, które powstają w ramach litewskiego odcinka Bałtyckiej Linii Obronnej, większość z nich armia zamierza umieścić na terenach cywilnych. Proces tworzenia magazynów odbywa się etapami.
Najpierw prowadzony jest rekonesans potencjalnych lokalizacji, uzgadniane są tereny z ich właścicielami, a następnie przygotowywana jest wymagana dokumentacja dotycząca wykorzystania tych terenów. „Magazyny będą zakładane na terenach jednostek wojskowych, a także planuje się stworzenie 21 magazynów na terenach cywilnych. Liczba ta może jednak ulec zmianie w związku z trwającymi uzgodnieniami dotyczącymi terenów” – informuje armia.
Po wybraniu lokalizacji przeprowadzane są prace przygotowawcze – w tym ogrodzenie terenu i instalacja zabezpieczenia. Armia zaznacza, że obecnie trwa uzupełnianie sprzętem wszystkich magazynów. „Magazyn uważa się za w pełni ukończony, gdy jest wyposażony i wypełniony wszystkimi przewidzianymi środkami. Zgodnie z planem środki są najpierw równomiernie rozdzielane do magazynów inżynieryjnych na terenach wojskowych” – czytamy w komentarzu.
Przypomnijmy, że pierwszy magazyn środków sapersko-inżynieryjnych, dysponujących w razie potrzeby sprzętem przeszkód inżynieryjnych: "smoczych zębów", jeży przeciwczołgowych, kozłów hiszpańskich, zapór betonowych, etc., otwarto w sierpniu. Wówczas ogłoszono plan budowy 27 magazynów na terenach cywilnych i wojskowych. Zgodnie z danymi MON, w 2024 roku na zakup takiego sprzętu dla armii zaplanowano przeznaczyć 8 mln euro, a dla innych instytucji – 2,4 mln euro. Jednocześnie, wraz z minami, w ciągu dekady na ten cel Litwa może wydać około 600 mln euro.