Zdjęcie: Pixabay
23-06-2021 08:52
Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė spotkała się na zdalnym spotkaniu z Mattem Botwinem i Dianą Kelley, przedstawicielami firmy Elona Muska, odpowiedzialnymi za nowe rynki, aby omówić możliwe kierunki współpracy. Obejmują one wspólne projekty badań i rozwoju kosmosu, obserwacje Ziemi, rozwiązania biotechnologiczne i sztucznej inteligencji.
Dyskutowano również, w jaki sposób litewski biznes i nauka mogą przyczynić się do wdrożenia Starlink, satelitarnego systemu łączności szerokopasmowej na Litwie i w krajach bałtyckich. Satelitarne połączenie z internetem pozwoli Litwie na lepszy dostęp do internetu w odległych miejscach, co stworzy więcej możliwości tworzenia firm w całym kraju. Podczas spotkania postanowiono zorganizować wspólne spotkanie uczestników litewskiego rynku kosmicznego i zespołów SpaceX w celu doprecyzowania możliwych obszarów i form współpracy.
Litwa ma ogromny potencjał rozwoju technologii i oprogramowania dla optyki i optoelektroniki, laserów, technologii obserwacji Ziemi, silników satelitarnych do manewrowania w kosmosie.
Według ministra rozwój i komercjalizacja sektora kosmicznego to jeden z priorytetowych kierunków resortu, a obecnie w kraju działa ponad 30 firm zaangażowanych w kosmiczne łańcuchy dostaw, z których jedna generuje średnio 0,5 mln euro przychodu ze sprzedaży. Realistyczne jest oczekiwanie, że za 5 lat liczba firm kosmicznych na Litwie wzrośnie ponad 2,5-krotnie i osiągnie około 80 firm.
Globalna wartość sektora kosmicznego w ubiegłym roku wyniosła 317 miliardów. Rośnie o około 6,7% rocznie. Litwa została wiosną tego roku członkiem stowarzyszonym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a współpraca z ESA stwarza szansę na zwiększenie konkurencyjności kraju, promocję innowacji i rozwój przyszłej działalności gospodarczej kraju oraz bezpośrednie korzyści dla gospodarki kraju za mniej niż 3,5 euro.