geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa przed wyborami prezydenckimi

Andrzej Widera

03-05-2024 12:00


Litewskie media na trochę ponad tydzień przed wyborami prezydenckimi, już zauważają wyraźne ożywienie kandydatów. Jednak w cieniu tych wyborów, trwa także kampania zachęcająca do udziału w referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa, które odbywać się będzie tego samego dnia.

Już jutro, odbyć się ma w Wilnie debata na żywo z kandydatami na urząd prezydenta Litwy. Natomiast już między wtorkiem a czwartkiem 7-9 maja rozpocznie się głosowanie przedterminowe. Z kolei jak informują media państwowe, nastąpiły zmiany w notowaniach prezydenckich. Poparcie obecnego prezydenta Gitanasa Nausėdy, który od dawna powiększał dystans do konkurentów, spadło o prawie dziesięć punktów procentowych. Najbardziej wzrosło poparcie dla premier Ingridy Šimonyte. Niemniej faworytem przyszłotygodniowych wyborów pozostaje Gitanas Nausėda.

Sondaż przeprowadzony 10-21 kwietnia pokazał, że obecnego prezydenta popiera 35,2 proc. badanych ( miesiąc temu: 44,4 proc.). Drugie miejsce w tabeli rankingowej zajmuje adwokat Ignas Vēgėlė. Według najnowszego sondażu popiera go 12,3 proc. respondentów (wzrost o 3%). Ingridę Šimonytė popiera 10,2 proc. badanych. Premier, która po raz drugi będzie startować w wyborach prezydenckich, w marcu popierało 5,8 respondentów.

Ostatni miesiąc przed wyborami był także całkiem udany dla ubiegającego się o urząd prezydenta Remigijasa Žemaitaiča. Pomimo skandalicznych wypowiedzi na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego, polityk, który odmówił przyjęcia mandatu parlamentarnego, uzyskał w kwietniu poparcie 8,7% respondentów. Następny w tabeli rankingowej jest Eduardas Vaitkus, który znany jest z prorosyjskich wypowiedzi - popiera go  4,7 proc. respondentów. Pozostali kandydaci mają jeszcze niższe poparcie.

Jeżeli chodzi o referendum, to wyborcy są niezadowoleni ze zbyt skomplikowanego brzmienia pytania w referendum w sprawie możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Jednak przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen odrzuca tę krytykę i mówi, że tym razem sformułowania powinny być zrozumiałe.

Najnowsze badanie opinii publicznej pokazuje, że zdecydowana większość (90%) litewskiego społeczeństwa jest świadoma zbliżającego się referendum w sprawie obywatelstwa, ponad 80% respondentów wskazało, że słyszało o nim w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a 77% ludności kraju uważa, że ważne jest zachowanie obywatelstwa Litwy poprzez uzyskanie obywatelstwa innego kraju przyjaznego Litwie, zgodnie z komunikatem prasowym Kancelarii Rządu.

Według sondażu zleconego przez Kancelarię Rządu, 60% respondentów zamierza wziąć udział w referendum, przy czym 35% zdecydowanie weźmie udział, 25% weźmie udział wcześniej. Z kolei 15% badanych (wzrost z 10%) planuje prawdopodobnie nie wziąć udziału, podczas gdy 6% stwierdziło, że zdecydowanie nie weźmie udziału. 19% (spadek z 25%) jest nadal niezdecydowanych co do uczestnictwa.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024