geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa przed wyborami prezydenckimi

Andrzej Widera

03-05-2024 12:00


Litewskie media na trochę ponad tydzień przed wyborami prezydenckimi, już zauważają wyraźne ożywienie kandydatów. Jednak w cieniu tych wyborów, trwa także kampania zachęcająca do udziału w referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa, które odbywać się będzie tego samego dnia.

Już jutro, odbyć się ma w Wilnie debata na żywo z kandydatami na urząd prezydenta Litwy. Natomiast już między wtorkiem a czwartkiem 7-9 maja rozpocznie się głosowanie przedterminowe. Z kolei jak informują media państwowe, nastąpiły zmiany w notowaniach prezydenckich. Poparcie obecnego prezydenta Gitanasa Nausėdy, który od dawna powiększał dystans do konkurentów, spadło o prawie dziesięć punktów procentowych. Najbardziej wzrosło poparcie dla premier Ingridy Šimonyte. Niemniej faworytem przyszłotygodniowych wyborów pozostaje Gitanas Nausėda.

Sondaż przeprowadzony 10-21 kwietnia pokazał, że obecnego prezydenta popiera 35,2 proc. badanych ( miesiąc temu: 44,4 proc.). Drugie miejsce w tabeli rankingowej zajmuje adwokat Ignas Vēgėlė. Według najnowszego sondażu popiera go 12,3 proc. respondentów (wzrost o 3%). Ingridę Šimonytė popiera 10,2 proc. badanych. Premier, która po raz drugi będzie startować w wyborach prezydenckich, w marcu popierało 5,8 respondentów.

Ostatni miesiąc przed wyborami był także całkiem udany dla ubiegającego się o urząd prezydenta Remigijasa Žemaitaiča. Pomimo skandalicznych wypowiedzi na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego, polityk, który odmówił przyjęcia mandatu parlamentarnego, uzyskał w kwietniu poparcie 8,7% respondentów. Następny w tabeli rankingowej jest Eduardas Vaitkus, który znany jest z prorosyjskich wypowiedzi - popiera go  4,7 proc. respondentów. Pozostali kandydaci mają jeszcze niższe poparcie.

Jeżeli chodzi o referendum, to wyborcy są niezadowoleni ze zbyt skomplikowanego brzmienia pytania w referendum w sprawie możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Jednak przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen odrzuca tę krytykę i mówi, że tym razem sformułowania powinny być zrozumiałe.

Najnowsze badanie opinii publicznej pokazuje, że zdecydowana większość (90%) litewskiego społeczeństwa jest świadoma zbliżającego się referendum w sprawie obywatelstwa, ponad 80% respondentów wskazało, że słyszało o nim w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a 77% ludności kraju uważa, że ważne jest zachowanie obywatelstwa Litwy poprzez uzyskanie obywatelstwa innego kraju przyjaznego Litwie, zgodnie z komunikatem prasowym Kancelarii Rządu.

Według sondażu zleconego przez Kancelarię Rządu, 60% respondentów zamierza wziąć udział w referendum, przy czym 35% zdecydowanie weźmie udział, 25% weźmie udział wcześniej. Z kolei 15% badanych (wzrost z 10%) planuje prawdopodobnie nie wziąć udziału, podczas gdy 6% stwierdziło, że zdecydowanie nie weźmie udziału. 19% (spadek z 25%) jest nadal niezdecydowanych co do uczestnictwa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024