Zdjęcie: Wikipedia
29-11-2024 12:49
Przedstawiciele rządu litewskiego podpisali umowy na dzierżawę gruntów pod fabrykę amunicji 155 mm oraz na zakup produkowanej tam amunicji z przedstawicielem niemieckiego holdingu przemysłu obronnego Rheinmetall. Jest to dodatkowe uzupełnienie umowy o budowie fabryki podpisanej w czerwcu tego roku. Fabryka amunicji artyleryjskiej Rheinmetall w Bejsagołach powinna rozpocząć produkcję w połowie 2026 roku.
„Zakład rozpocznie działalność w połowie 2026 r., a po jego ukończeniu będzie w stanie produkować dziesiątki tysięcy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm rocznie” – czytamy w komunikacie holdingu Rheinmetall.
Projekt zakłada produkcję 155 mm amunicji, dostosowanej do haubic samobieżnych PzH 2000 oraz Caesar, używanych przez armię litewską. Fabryka ma być wspólnym przedsięwzięciem Litwy i Rheinmetall, a Litwa uczestniczy w nim jako współzałożyciel. Budowa fabryki rozpocznie się wiosną 2024 roku, a rząd już przygotował teren o powierzchni ponad 339 hektarów, zmieniając jego przeznaczenie z rolnego na przemysłowe.Inwestycje Rheinmetall wyniosą ponad 180 mln euro, co stworzy co najmniej 150 miejsc pracy. Produkcja amunicji dla Ukrainy może być możliwa w przyszłości, w zależności od zapotrzebowania.
„Nie chcemy podpisywać czegokolwiek, dlatego czasami proces trwa dłużej. (...) Teraz razem z ministrem obrony narodowej Laurynasem Kasčiūnasem możemy powiedzieć, że osiągnięte porozumienie jest maksymalnie korzystne dla Litwy zarówno pod względem obronności, jak i zakupu amunicji” – powiedziała w piątek dziennikarzom minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė.