Zdjęcie: Pixabay
03-09-2024 14:31
W ciągu ostatniego miesiąca władze Litwy, ale również samorządy, wyraźnie pokazały, że cały kraj zaczął inwestować nie tylko w produkcję dronów, w celu pomocy Ukrainie, ale również dla swojej obrony, powiększając zasoby wiedzy i umiejętności swoich obywateli. Dzisiaj w Wilnie otwarto Centrum Kompetencji UAV, w którym tylko w tym roku planuje się przeszkolić nawet 500 operatorów dronów. „W tym roku – 480, w przyszłym planujemy przygotować 1000 rocznie” – powiedział dziennikarzom minister obrony Laurynas Kasčiūnas podczas wtorkowej uroczystości.
"Jednak widząc, jak ludzie aktywnie się rejestrują, planujemy poszukać sposobów na zwiększenie przepustowości w przyszłości. W październiku ocenimy, jak wszystko tutaj idzie, a wtedy na pewno w razie potrzeby przeznaczymy dodatkowe środki, ponieważ na pewno widzimy ogromną popularność kursu. Naprawdę uważam, że ten potencjał można zwiększyć, a może nawet podwoić” – dodał. Według Kasčiūnasa, osoby, które ukończą kurs zostaną następnie wpisane do rejestru, który będzie dostępny dla Departamentu Mobilizacji i Oporu Cywilnego.
Kurs odbędzie się w weekendy we wszystkich gminach i będzie składał się z dwóch części - teorii i praktyki, powiedział Gintaras Bagdonas, zastępca szefa Akademii Wojskowej. Kurs potrwa dwa dni. „Pierwszy dzień będzie kursem teoretycznym, na koniec którego uczestnicy będą musieli zdać test, bez którego nie otrzymają licencji i nie będą mogli wziąć udziału w drugim dniu”, powiedział Bagdonas.
„Drugiego dnia kursu odbędą się sesje praktyczne. Instruktorzy będą pracować w małych, pięcioosobowych grupach. Zostaną one podzielone na podgrupy, a na polach, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał, zdobędą praktyczne umiejętności kontroli”, powiedział pułkownik. Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymają licencję Agencji Kompetencji Transportowych oraz certyfikat Litewskiej Akademii Wojskowej im. generała Jonasa Žemaitisa. Uczestnictwo jest otwarte dla wszystkich obywateli Litwy, którzy ukończyli 18 lat i ukończyli podstawowy kurs oporu cywilnego. Jak podaje litewska Agencja Kompetencji Transportowych (TKA), w Rejestrze Pilotów Zdalnych zarejestrowanych jest już 4200 operatorów uprawnionych do latania dronami.