geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa chce od UE wsparcia w sporze z Chinami

Dodał: Andrzej Widera

23-12-2021 08:35


Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział wczoraj, że Unia Europejska musi jednogłośnie i jasno powiedzieć Chinom o możliwej odpowiedzi na ich naciski na Litwę.  Wypowiedź ministra nastąpiła po tym, jak Niemiecko-Bałtycka Izba Handlowa ostrzegła w liście do rządu, że działania Pekinu mogą doprowadzić do tego, że niemieccy inwestorzy będą musieli zamknąć swoje fabryki na Litwie, chyba że zostanie znalezione "konstruktywne rozwiązanie w celu przywrócenia stosunków gospodarczych między Litwą a Chinami". Według Ministerstwa Gospodarki i Innowacji, Niemcy są czwartym największym inwestorem na Litwie, z bezpośrednimi inwestycjami o wartości 1,45 mld euro.

"To ważny list, w którym odczytujemy zarówno silne poparcie dla nas, jak i w istocie potrzebę posiadania przez Europę instrumentów odstraszania, aby takie działania, które są podejmowane wobec Litwy, nie były w przyszłości podejmowane wobec innych krajów" - powiedział Landsbergis  po spotkaniu z prezydentem Nausedą. "Trzeba znaleźć rozwiązania dyplomatyczne i my ich szukamy (...), ale UE musi powiedzieć, że ma swoją odpowiedź" - dodał.

Według Niemiecko-Bałtyckiej Izby Gospodarczej problemy mają firmy z branży substratów i torfu, laserów, części samochodowych i innych sektorów high-tech. "Rozpoczęte projekty inwestycyjne (rozwój produktów) nie mogą być już kontynuowane, ponieważ niezbędne komponenty nie są już dostępne z Chin. Nie jest już możliwe sprowadzanie z Chin części niezbędnych do produkcji. Gotowe produkty (pochodzące z Litwy) nie mogą być dłużej wysyłane do Chin" - czytamy w liście.

Landsbergis odrzucił obawy o brak jedności we Wspólnocie w tej kwestii: "Jedność jest teraz wykuwana, to nowy precedens, a tego typu środek nigdy wcześniej nie był stosowany przeciwko UE."

Minister powiedział również, że rozmawiał z prezydentem Nausedą na temat tranzytu nawozów Belaruskali i podkreślił, że rozmowa była konstruktywna. Zaznaczył, że jego zdaniem istnieją dwa możliwe sposoby na zatrzymanie tranzytu nawozów przez Litwę: rozpatrzenie i zatwierdzenie przez rząd decyzji komisji badającej transakcje spółek strategicznych o uznaniu kontraktu za zagrażający bezpieczeństwu narodowemu lub przyjęcie przez Sejm specjalnej ustawy.

Landsbergis podkreślił, że takie prawo powinno być "prawnie uzasadnione" i gwarantować, że nie będzie stwarzać dodatkowych zagrożeń prawnych. "Są to równoległe ścieżki i obie muszą być rozwijane" - powiedział.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024