Zdjęcie: Pixabay
18-06-2024 12:48
Litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej „Litgrid” rozpoczął rozmowy z niemieckim operatorem „50Hertz” w sprawie budowy podmorskiego kabla dużej mocy pomiędzy Litwą a Niemcami. Według „Litgrid” takie połączenie rozszerzy możliwości eksportowe rozwijających się na Litwie producentów energii wiatrowej i słonecznej oraz zapewni lepsze warunki dla rozwoju produkcji wodoru.
Ponadto Litgrid planuje rozbudowę połączeń energetycznych z Polską i Łotwą oraz stworzenie korzystniejszych warunków dla rozwoju magazynów energii. W tym roku Litgrid wraz z polskim operatorem systemu elektroenergetycznego PSE planuje podjąć ostateczną decyzję w sprawie projektu Harmony Link polegającego na połączeniu elektroenergetycznym z Polską o mocy 700 MW. Najprawdopodobniej połączenie zostanie zbudowane na lądzie. Dla bezpieczeństwa systemu po synchronizacji będzie wykorzystywane kolejne łącze z Polską – LitPol Link, jednak oczekuje się, że część jego przepustowości będzie w dalszym ciągu wykorzystywana do celów handlowych.
Litgrid i łotewski operator systemu przesyłu energii elektrycznej AST planują także rozbudowę linii elektroenergetycznych łączących Litwę i Łotwę, podwajając istniejącą przepustowość między Litwą a Łotwą do 2035 r.
Należy zauważyć, że według prognoz, do 2050 r zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrośnie ponad 6-krotnie: z obecnego zapotrzebowania na poziomie 12 TWh do oczekiwanych 74 TWh. Największą część wzrostu będzie stanowić produkcja gazu syntetycznego (35,5 TWh), zużycie przemysłowe (12,6 TWh), zużycie w transporcie (6,3 TWh), ciepłownictwo (3,4 TWh).
Tymczasem w zeszłym tygodniu w Wilnie odbyło się spotkanie przedstawicieli organów regulacyjnych energetyki krajów bałtyckich, podczas którego omawiano możliwość połączenia rynków hurtowego handlu energią elektryczną krajów bałtyckich.
Organy regulacyjne krajów bałtyckich zdecydowały, że należy kontynuować dyskusje i szukać alternatywnych rozwiązań promujących konkurencję na rynku hurtowego obrotu energią elektryczną. Ponadto stwierdzono, że w celu rozwinięcia dalszych dyskusji i uzasadnienia przyszłych decyzji dotyczących połączenia stref handlowych krajów bałtyckich niezbędne jest szczegółowe studium w zakresie analizy kosztów i możliwych korzyści. Konieczne jest także zmniejszenie niepewności związanej z potencjalnymi zaletami i wadami łączenia stref handlowych, doprecyzowanie możliwości i gotowości operatorów systemów przesyłowych oraz niezbędnych dodatkowych potrzeb. Wcześniej przewodniczący litewskiej Państwowej Rady Regulacji Energetyki (VERT) Renatas Pocius stwierdził, że wspólny rynek energii elektrycznej Litwy, Łotwy i Estonii mógłby zacząć funkcjonować najwcześniej w 2027 roku.