geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jacob Swinson Flickr.com

Litewskie dyskusje o nowych poligonach

Dodał: Andrzej Widera

10-04-2025 14:37


W świetle napiętej sytuacji geopolitycznej, Litwa przyspiesza działania związane z rozbudową infrastruktury wojskowej. Władze kraju wraz z samorządami analizują możliwości utworzenia nowych poligonów oraz stref szkoleniowych dla wojsk – zarówno litewskich, jak i sojuszniczych. Litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej czeka obecnie na wojskowe rekomendacje dotyczące lokalizacji i charakteru nowych terenów ćwiczeń, co pozwoli zainicjować bardziej szczegółowe rozmowy z lokalnymi społecznościami. Jak podkreśliła wiceminister Orijana Mašalė, rozmowy o konkretnych miejscach rozpoczną się dopiero po otrzymaniu ostatecznego stanowiska armii.

Prezydent Litewskiego Związku Samorządów, Audrius Klišonis, zaznaczył, że choć decyzja o rozwoju infrastruktury wojskowej nie budzi oporu wśród samorządów, kluczowym oczekiwaniem mieszkańców jest otwarty dialog: „Jeśli pojawia się zamiar ulokowania poligonu w danej gminie – rozmawiajmy i szukajmy najlepszych rozwiązań”. Według dostępnych informacji, rozważanych jest aż 14 potencjalnych lokalizacji, głównie na południu kraju.

Wcześniejsze decyzje Sejmu już przypisały dwa mniejsze tereny ćwiczeń w regionach Taurogów i Szyłelach, które będą służyć głównie do manewrów. Jednak planowane są też większe inwestycje, które umożliwiłyby szkolenie jednostek wielkości brygady. Minister obrony Dovilė Šakalienė jasno wskazała, że nowe poligony są nie tylko odpowiedzią na potrzeby sił litewskich, ale również koniecznością dla dalszego umacniania gwarancji bezpieczeństwa: „Musimy zapewnić odpowiednie warunki – nie SPA – ale dobre miejsca do ćwiczeń, bezpieczne zaplecze techniczne i logistyczne. To jest nasz obowiązek wobec obecnych tutaj żołnierzy USA”.

Obecnie w kraju przebywa około tysiąca amerykańskich żołnierzy, rotacyjnie rozmieszczanych od 2014 roku, a od 2019 roku stacjonują tu również ciężkie bataliony USA. Choć według doniesień NBC Pentagon rozważa redukcję sił w Europie Wschodniej, litewscy ministrowie nie dostrzegają żadnych sygnałów świadczących o takich planach wobec wschodniej flanki NATO. W tym kontekście, tworzenie stabilnych i funkcjonalnych warunków dla obecności sojuszniczych sił może okazać się kluczowym elementem strategii odstraszania i bezpieczeństwa regionalnego.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024