Zdjęcie: Pixabay
20-12-2023 10:17
Planowana desynchronizacja estońskiej sieci elektroenergetycznej z siecią obsługiwaną przez Federację Rosyjską zyskała we wtorek na znaczeniu po tym, jak Unia Europejska zawarła porozumienie na wysokim szczeblu, na mocy którego kabel łączący Litwę z Polską zostanie zbudowany na lądzie.
Kabel, który pierwotnie miał przebiegać pod wodami Bałtyku, będzie szybszy w budowie, co oznacza, że desynchronizacja może nastąpić na początku 2025 r., podczas gdy wcześniej planowano ją na koniec tego roku. Estonia dołączyła we wtorek do Łotwy, Litwy i Polski, wraz z Komisją Europejską, podpisując w Brukseli deklarację mającą na celu przyspieszenie procesu oddzielenia bałtyckich sieci elektroenergetycznych od rosyjskiego i białoruskiego systemu BRELL.
Komisarz europejski Estonii, Kadri Simson, powiedziała, że kraje bałtyckie uzyskają pełną kontrolę nad własną siecią elektroenergetyczną dzięki rozwojowi, który nazwała: "Bardzo pozytywną wiadomością dla bezpieczeństwa systemu". "Jest to połączenie prądu zmiennego, pierwotnie planowane jako kabel podmorski, ale teraz osiągnięto porozumienie, zgodnie z którym będzie ono przebiegać równolegle do linii Rail Baltica, dając możliwość zbudowania niezbędnego kabla prądu zmiennego znacznie szybciej", kontynuowała komisarz. We wtorek uzgodniono również faktyczną trasę połączenia Harmony Link, łączącego Polską z Litwą. Litewski dystrybutor sieci Litgrid podpisał umowę ze swoim polskim odpowiednikiem PSE prawie pięć lat temu, z zamiarem rozpoczęcia prac nad Harmony Link w 2023 roku i zakończenia ich w 2025 roku.