Zdjęcie: err.ee
14-04-2025 09:10
W estońskiej wsi Luutsniku, położonej tuż przy granicy z Łotwą, otwarto nowoczesny budynek ochotniczej straży pożarnej, w którego podziemiach powstał pierwszy w Estonii schron przeciwlotniczy dla ludności spełniający odpowiednie normy techniczne. Obiekt ten, wybudowany z inicjatywy lokalnych strażaków i przy wsparciu mieszkańców, ma zapewnić bezpieczeństwo całej społeczności w przypadku zagrożenia wojennego.
Podziemne pomieszczenia schronu zostały wzmocnione grubą warstwą betonu, a systemy wentylacji, wody i zasilania pozwalają na dłuższe przebywanie w środku. Jak wyjaśnił Aimar Sisask z miejscowego centrum edukacji kryzysowej, "przewidziano tu półtora metra kwadratowego na osobę, co daje możliwość swobodnego schronienia się 65 mieszkańców, ale w razie potrzeby zmieści się więcej, bo całość ma powierzchnię stu metrów kwadratowych".
Zaprojektowano również tunel ewakuacyjny, który umożliwia bezpieczne opuszczenie schronu w sytuacji awaryjnej. Choć w Estonii nie obowiązują jeszcze konkretne normy budowlane dotyczące schronów, obiekt w Luutsniku zrealizowano według standardów fińskich. Tagne Tähe z Południowego Centrum Ratunkowego podkreśliła, że "chociaż krajowe przepisy są w trakcie opracowywania, to właśnie ten projekt jest pierwszym takim w kraju". Schron nie będzie służył jedynie w razie konfliktu – ma pełnić także funkcję edukacyjną. Prowadzone będą tam kursy kryzysowe, w trakcie których uczestnicy poznają teoretyczne podstawy reagowania w sytuacjach zagrożenia, a także przechodzą praktyczne ćwiczenia.
Cała inwestycja pochłonęła około 700 tysięcy euro. Mieszkańcy wsi nie tylko wspierali projekt, ale też czynnie uczestniczyli w jego realizacji. Jak przyznał jeden z nich, Aivar Jallai: „Dla mnie to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – że jest miejsce, do którego można się udać. Ale też emocjonalna satysfakcja z tego, że mogliśmy jako społeczność wspólnie coś stworzyć i wnieść swój wkład”.