Zdjęcie: Pixabay
22-09-2021 10:44
Lider Naddniestrza Wadim Krasnosielski poinformował, że przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie spotkał się z zastępcą szefa sztabu Administracji Prezydenta Rosji Dmitrijem Kozakiem. Według Krasnosielskiego strony dyskutowały o walce z koronawirusem i dostawie rosyjskiej szczepionki do Naddniestrza.
"Rozmawialiśmy o możliwej organizacji dostawy kolejnej partii Sputnika V do republiki. Omówiono także inne projekty humanitarne mające na celu wsparcie rodaków, wzmocnienie relacji naddniestrzańsko-rosyjskich, rozwój kontaktów dwustronnych" – powiedział Krasnosielski.
Ponadto, według szefa regionu naddniestrzańskiego, strony omawiały proces negocjacji między Tyraspolem a Kiszyniowem. „Wymieniliśmy poglądy na temat obecnej sytuacji i perspektyw intensyfikacji dialogu w celu rozwiązania nagromadzonych problemów. Wadim Krasnosielski i Dmitrij Kozak rozmawiali o dawno spóźnionej potrzebie praktycznej realizacji porozumień pakietu Berlin + i innych dokumentów protokolarnych. Obaj są przekonani o celowości zorganizowania w tym roku dużego spotkania uczestników w formacie 5 + 2, poinformowała administracja Krasnosielskiego.
Natomiast prezydent Maia Sandu, która z okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przebywa w Nowym Jorku, spotkała się tam z prezydentem Szwajcarii Guyem Parmelinem. Oboje omówili rozwój współpracy gospodarczo-handlowej oraz intensyfikację negocjacji w sprawie podpisania umowy z państwami członkowskimi Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). "Szwajcaria jest wiarygodnym partnerem, z którym chcemy rozwijać bliskie relacje" – mówiła Sandu.
Osobne spotkanie prezydent Sandu odbyła z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, z którym rozmawiała na temat wyzwań stojących przed Mołdawią i całym regionem. „Mołdawia popiera poglądy Sekretarza Generalnego na agendę ONZ, a także potrzebę zreformowania organizacji w celu przygotowania jej do bardziej efektywnej odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania” – powiedziała Sandu. Zwróciła uwagę na znaczenie takich wielostronnych spotkań. „Takie wielostronne platformy muszą być w pełni wykorzystane, jeśli mamy znaleźć trwałe rozwiązania problemów, przed którymi stoi dziś ludzkość” – powiedział Sandu. Spotkania te mogą być potwierdzeniem przygotowywanego spotkania '5+2" w sprawie statusu Naddniestrza.