geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Białoruska ustawa o milicji ludowej na finiszu

Dodał: Andrzej Widera

15-06-2023 11:54


Ustawa o Milicji Ludowej przeszła drugie czytanie w białoruskiej Izbie Reprezentantów. Teraz trafi do zatwierdzenia przez Radę Republiki. Według projektu ustawy, milicja ludowa to uzbrojone formacje utworzone z obywateli, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w zabezpieczeniu w czasie stanu wojennego na terytorium jednostki administracyjnej.

Głównym zadaniem milicji jest pomoc terytorialnym organom spraw wewnętrznych w wykonywaniu ich uprawnień w zakresie egzekwowania stanu wojennego i ochrony mienia przed przestępstwami i innymi bezprawnymi wtargnięciami. Lokalne rady obrony będą mogły wykorzystywać milicję do innych zadań związanych z egzekwowaniem przepisów stanu wojennego.

Milicja będzie finansowana z budżetów lokalnych, a także z dobrowolnych darowizn od osób prawnych i fizycznych oraz innych źródeł nie zabronionych przez prawo. Bezpośrednie decyzje w sprawie formacji będą podejmowane przez lokalne organy wykonawcze i administracyjne, lokalne rady obrony. Określą one również liczbę jednostek milicji, ich strukturę i siłę, biorąc pod uwagę dostępność ochotników i zadania do wykonania.

Zgodnie z projektem ustawy, w skład milicji nie będą mogli wchodzić więźniowie czy aresztowani lub osoby chore. Co istotne, nie ma możliwości odwołania się od odmowy rejestracji do milicji. Ochotnicy muszą stacjonować w miejscu zamieszkania. Zadania oddziałów będą również wykonywane w obrębie ich jednostki administracyjnej. Dozwolone jest jednak wspólne wykonywanie zadań przez jednostki sąsiednich jednostek. Ogólne kierownictwo nad milicją utworzoną w granicach jednostki administracyjno-terytorialnej sprawuje lokalny zarząd obrony. Bezpośrednie dowodzenie przysługuje organom spraw wewnętrznych. ochotnicy służący w jednostkach milicji będą mieli następujące prawa: użycia siły fizycznej oraz użycia broni, zatrzymywania osób, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie administracyjne,  kontroli pojazdów i przewożonych w nich towarów oraz zatrzymywania pojazdów, weryfikacji dokumentów  tożsamości obywateli, przepustek, przeszukania ciała i konfiskaty rzeczy i dokumentów znajdujących się w ich posiadaniu, jeśli służą one jako broń, a także kontrola domów.

Ustawa przewiduje, że ochotnicy podczas wykonywania swoich obowiązków otrzymają od państwa gwarancje socjalne ustanowione przez prawo dla żołnierzy służących w wojsku w ramach mobilizacji. Z projektu wyłączono przepis dotyczący obowiązku milicjanta zawiadomienia pracodawcy o wstąpieniu do milicji. Obowiązek ten nałożono na samorządy. Będą one musiały powiadamiać pracodawców o wstąpieniu ochotnika do milicji.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024