geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Anomalie w handlu zagranicznym Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

11-12-2023 10:20


Białoruś straciła około 25% swojej potencjalnej obecności na rynku europejskim. Są jednak branże, które były w stanie zrekompensować te straty i wykazały znaczny wzrost eksportu. Jednocześnie w ogóle białoruski eksport stał się bardziej wyspecjalizowany i złożony. Do takiego wniosku doszli autorzy badania BEROC „Białoruś – UE: perspektywy handlu i integracji” Denis Rabczuk i German Zabaronak.

Analitycy porównali dane dotyczące handlu zagranicznego w latach 2018-2019 i 2022. Na ich podstawie wymieniają handel paliwami i olejami jako główne ofiary sankcji, które spadły o 86,78%. A także handel "innymi towarami", które nie są uwzględnione w oddzielnych grupach. W ich przypadku spadek wyniósł 64,11%.

Częściowo dotknięty sankcjami był eksport wyrobów tytoniowych (minus 40,64%), surowców nieżywnościowych, z wyjątkiem paliw (minus 38,72%), chemikaliów i produktów pokrewnych (minus 40,17%), a także wyrobów metalowych i drewnianych (minus 21,98%). Jednocześnie znacznie zmniejszył się eksport ropy naftowej i gazu ziemnego wraz z produktami rafinacji. Eksport rafinowanej ropy naftowej i ropy z łupków bitumicznych spadł do 99,66%, co odzwierciedla charakter sankcji. Ponadto eksport energii elektrycznej spadł do zera, co również jest częścią sankcji.

 Eksport nawozów potasowych spadł o 84,35%. Eksport chemikaliów organicznych również spadł o 62,88%, co również można przypisać obecnym sankcjom UE.

Tymczasem istnieją sektory, na które sankcje nie miały negatywnego wpływu. Ich eksport wykazuje wzrost. Jest to handel maszynami i sprzętem transportowym (plus 23,77%), a także różnymi produktami przemysłowymi (plus 26,23%).

Wielkość eksportu drewna i jego wyrobów, które wcześniej dominowały w białoruskim eksporcie do UE, spadła o 39,65%. Jednocześnie wzrosła sprzedaż do UE kategorii związanych z przetwarzaniem odpadów (celuloza i makulatura) oraz surowych warzyw. "Jednak głównym rezultatem jest to, że Białoruś stopniowo traci jeden ze swoich głównych towarów eksportowych: drewno, co negatywnie wpływa zarówno na jej obecną konkurencyjność, jak i perspektywy na przyszłość" - podkreślają analitycy.

Kilka sektorów zdołało zrekompensować straty spowodowane sankcjami i wykazało zauważalny wzrost eksportu. Są to produkty spożywcze i żywe zwierzęta (plus 105,9 proc.), a także oleje zwierzęce i roślinne, tłuszcze i woski (plus 712,51 proc.).

Nierozsądne jest unikanie współpracy z najbliższym i najbogatszym regionem na świecie. Poszukiwanie nowych partnerów handlowych w odległych i biednych krajach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej jest nieefektywne, twierdzą analitycy. Ponieważ rosyjska gospodarka znajduje się pod jeszcze większą presją sankcji i będzie nadal znajdować się w stagnacji, "dalsze pogłębianie integracji z Rosją zagraża niezależności naszego kraju" - twierdzą analitycy. Według ich szacunków, gdyby sankcje zostały zniesione już teraz, białoruski eksport do UE mógłby wzrosnąć o 2-3 mld euro. To około 30-45% wartości obecnego białoruskiego eksportu do UE.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024