geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ambitne plany dla białoruskiej gospodarki

Dodał: Andrzej Widera

08-08-2023 12:53


Białoruska gospodarka musi rosnąć w tempie co najmniej 6% miesięcznie w drugiej połowie roku, aby rząd mógł zrealizować zatwierdzoną dekretem Łukaszenki prognozę wzrostu PKB w 2023 roku na poziomie 3,8 % - powiedział wicepremier Nikołaj Snopkow na posiedzeniu Rady Ministrów poświęconym wynikom gospodarki w pierwszym półroczu.

„Począwszy od marca 2023 r. gospodarka osiągnęła dodatnie roczne tempo wzrostu. Według wyników I półrocza PKB wzrósł o 2%, a w czerwcu o 7,1%. Aby osiągnąć najważniejszy parametr prognozy społeczno-ekonomicznej - wzrost PKB o 3,8 proc. w drugiej połowie roku, gospodarka musi rosnąć w tempie co najmniej 6 proc. miesięcznie - powiedział Snopkow.

Snopkow odnotował również spadek inflacji - według niego zmniejszyła się do 2,9%. Umożliwiło to m.in. realny wzrost płac, co pobudziło popyt i zwiększyło obroty detaliczne.Wicepremier podkreślił też, że wzrost eksportu to głównie zasługa rynku rosyjskiego, a przy tym znów, w ramach propagandy, powtórzył, że rzekomo udało się zrekompensować utratę dostaw dla Ukrainy i "krajów nieprzyjaznych".


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024