Zdjęcie: Pixabay
18-03-2022 08:55
Prawie trzy czwarte ludności Rosji popiera wojnę z Ukrainą, doświadczając tak pozytywnych emocji jak duma, radość, szacunek, zaufanie i nadzieja. Świadczą o tym dane z dwóch sondaży przeprowadzonych przez grupę niezależnych socjologów rosyjskich w odstępie półtora tygodnia od końca lutego do połowy marca - poinformowało Radio Swoboda.
Jak zauważają autorzy badania, pogląd ten różnił się w zależności od wieku. Rosjanie w wieku powyżej 35 lat częściej wyrażali uczucia dumy, szacunku i nadziei. Respondenci poniżej 18 roku życia byli bardziej podatni na niechęć i frustrację. Dwóch na pięciu Rosjan wyraziło zaniepokojenie wojną, przy czym odczucia te były najczęściej zgłaszane przez młodszych Rosjan. Rosjanie w średnich grupach wiekowych (od 25 do 44 lat) częściej zgłaszali uczucie niepokoju i strachu w związku z operacją wojskową. Ponad połowa osób powyżej 55 roku życia poparła wojnę z Ukrainą.
Różnice między pierwszym a drugim sondażem wskazują na wzrost liczby osób popierających "operację wojskową" i niepodległość tak zwanych "DRL" i "ŁRL". Jednocześnie wzrasta pesymizm co do osobistej sytuacji finansowej, spowodowany sankcjami nałożonymi na Rosję przez kraje zachodnie. Jednocześnie, jak zauważają autorzy, wyniki drugiego sondażu, przeprowadzonego w dniach 12-13 marca, w okresie ściślejszej kontroli państwa nad mediami i wolnością słowa, należy interpretować z uwzględnieniem możliwego wpływu strachu i uprzedzeń społecznych na stosunek do doniesień.
Sondaże wykazały również, że trzy czwarte ludności Rosji czerpie informacje o wojnie z telewizji. Spośród nich 87% (i 64% wszystkich Rosjan) czerpie wiadomości z kanałów telewizji państwowej. Dwadzieścia dwa procent Rosjan korzysta z radia, aby uzyskać wiadomości, a tylko jeden procent respondentów uzyskuje dostęp do informacji na falach krótkich. Według autorów badania, pięć i pół procenta użytkowników korzysta z VPN w celu uzyskania informacji o "operacji wojskowej". Spośród tych, którzy w ogóle korzystają z Internetu, by znaleźć informacje o wojnie, 37% nie wie, co to jest VPN. YouTube jest używany przez 11% respondentów, a siedem procent korzysta z Telegramu.
Według socjologów, młodzi Rosjanie w wieku poniżej 35 lat częściej niż starsze pokolenie podchodzą do wiadomości o Ukrainie z pewnym lub całkowitym niedowierzaniem. Jednocześnie autorzy badania zauważają, że młodzi Rosjanie w grupie wiekowej 18-24 lata częściej wyrażają obojętność wobec tego, co dzieje się na Ukrainie. Na pytanie o to, jaki wpływ mają na nich działania prezydenta Rosji, jedna trzecia respondentów odpowiedziała, że zdecydowanie wierzy, iż Putin działa w ich interesie, a kolejne 26% stwierdziło, że w pewnym stopniu działa w ich interesie. Ogólnie rzecz biorąc, większość Rosjan uważa, że lepiej byłoby, gdyby Putin pozostał prezydentem jak najdłużej.