Zdjęcie: renewalart.pl
13-01-2025 08:12
Na Słobódce w Dyneburgu znajduje się od 1920 roku cmentarz 237 żołnierzy polskich poległych podczas walk z bolszewikami o to miasto w 1920 roku. W 1928 na cmentarzu wzniesiono pomnik. Jak poinformował portal polskiej społeczności na Łotwie, polskofalowka. com, 3 stycznia 2025 r. przedstawiciele Centrum Kultury Polskiej, prezes Związku Polaków na Łotwie Peteris Dzałbe, wiceprezes Ryszard Stankiewicz, dowódca 34 Batalionu Piechoty Gwardii Narodowej W. Baranovskis, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Polaków Daugavpils “Promień” zebrali się przy krzyżu w Parku Wolności, aby uczcić pamięć polskich legionistów poległych w Kampanii Łatgalskiej 1920 roku.
3 stycznia 1920 r. to dzień walki o wyzwolenie Dyneburga z rąk bolszewików. Połączone siły polsko-łotewskie uderzeniem na Dyneburg rozpoczęły operację “Zima”. Miasto zostało wyzwolone w ciągu jednego dnia. Kampania Łatgalska zakończyła się 27 stycznia 1920 roku. Tego samego dnia do Dyneburga przyjechał Józef Piłsudski, co upamiętnia jedna z tablic pamiątkowych. Co roku w dniu 3 stycznia przy Krzyżu na Słobódce (Park Wolności) odbywa się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie białych i czerwonych zniczy ku czci polskich żołnierzy poległych podczas Kampanii Łatgalskiej.
Warto przypomnieć, że to nie jedyne polskie miejsca pamięci na terenie Łatgalii. Do takich należą kwatera żołnierzy polskich na cmentarzu w Ławkiesach, a także pomnik legionistów polskich w Krasławiu oraz tzw. Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu katolickim w Dyneburgu, na którym pochowano ok. 20 żołnierzy.